TAYYİP ERDOĞAN’IN KIBRIS “ÇIKARMASI”

1410

Türkiye`nin “padişahı”, Kıbrıs`ın “sömürge valisi” olmaya soyunmuş görünen Tayyip Erdoğan’ın adeta “ikinci Kıbrıs” çıkarmasına dönüştürdüğü ziyaret sırasında Kıbrıs’ta da Hopa’ya benzer bir olağanüstü hal ilan edildi.

Ankara merkezli dayatılan neo-liberal sömürü politikalarına ve Kıbrıs`ın cemaatler eliyle kuşatılmaya çalışılmasına karşı halkın tepkisi polis marifetiyle bastırıldı. Sendikalar basıldı, sendikacılar göz altına alındı, eylemler engellendi. Anlaşılıyor ki ‘ileri demokrasi` de Tayyip Erdoğan`la birlikte gezdiriliyor!
Tayyip Erdoğan`ın ‘yavru vatanı koruma` retoriğinden ibaret milliyetçilikle yoğrulmuş çürümüş statükocu siyaseti yeniden gündeme getirmesi, NATO ve ABD için stratejik önemi olan Kıbrıs`ın elde tutulması meselesinden başka bir anlamı yoktur.

Kıbrıs halkı ise kendi geleceğini kendisi tayin etmek için mücadele etmektedir ve bu talep haklıdır. Kıbrıs`ı Kıbrıslılar yönetmelidir. Kıbrıs halkının kendi geleceğini tayin mücadelesiyle, emekçilerin güvencesizliğin yaygınlaştırılmasına dönük politikalarına karşı yürüttüğü mücadele ile dayanışma içerisinde olmaya devam edeceğiz.

Kıbrıs`ta AKP`nin neoliberal politikalarını ve baskılarını protesto eden emekçilerin Hopa direnişine gönderdiği devrimci selamın sıcaklığı ile Kıbrıs halkını selamlıyoruz.
Haydar İLKER
Genel Başkan Yardımcısı