PARTİ KAPATMAK SORUNLARI BÜYÜTÜR

1570

Türkiye, kapatılan parti mezarlığı olmaktan bir türlü kurtulamıyor. Üstelik parti kapatmanın herhangi bir siyasal sorunu çözmediği bugünkü siyasal tablodan da açıkça görülmektedir. Dünyanın başka bir ülkesinde bu kadar çok parti kapatılmamıştır. Bu açıdan Türkiye’de demokrasinin ne kadar zaaflı olduğu bütün dünya tarafından ibretle izlenmektedir.

HADEP’in kapatılması ve birçok yöneticisinin yasaklı hale düşürülmesi yine doğru olmayan bir adımdır. Hele hele DEHAP’a yönelik aynı gün kapatma davası açılması ne yapılmak istendiğini açıkça göstermektedir.

Ülkenin Doğu ve Güneydoğu’sunda yüksek oya ve kitle desteğine sahip olan bu partilere yönelik bu adımlar halkın siyasi tercihlerine ve siyaset yapma hakkına büyük bir darbe vurmaktadır. İnsanları bu şekilde çaresizliğe itmenin Türkiye’nin iç barışı ve demokratikleşmesi açısından büyük zararı olduğu ortadadır.

Türkiye, Kürt kökenli yurttaşları ile bir normalleşme dönemini yaşamaktan alıkonulmak isteniyor. Bu yanlışın faturası yine bütün ülkeye çıkacaktır. Demokratik olmayan, Türkiye’de farklı kültür ve kimliklerin eşit ve birarada, barış içinde yaşamasını içine sindiremeyen zihniyetlerin bu ülkeye hiçbir yararı olmamıştır, bundan sonra da olmayacaktır.

Hayri Kozanoğlu
ÖDP Genel Başkanı
13 Mart 2003