ÖDP'li Kadınlar: “Gülmek Devrimci bir Eylemdir, Gülecek ve Direneceğiz”

3087

Özgürlük ve Dayanışma Partisi Kadın Koordinasyonu tarafından yapılan “Gülmek Devrimci bir Eylemdir, Yaşamın her alanında Gülecek ve Direneceğiz!..” başlıklı açıklama ile Bülent Arınç’ın kadınlara dönük sözleri kınandı.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi Kadın Koordinasyonu tarafından yapılan açıklama şöyle;

AKP iktidarı yeni söylemleri ile kadınlara yönelik saldırı politikalarına devam ediyor. Toplumsal yaşam dini referanslarla denetim altına alınarak, AKP’nin emekçiler üzerinde yarattığı yıkım politikaları yukarıdan aşağıya gerici-muhafazakar ağlarıyla görünmez kılınmaya çalışılıyor. AKP dinci-muhafazakâr toplum tahayyülünü ise toplumsal ve ekonomik alanda en ağır yıkımı yaşayan kadınlar üzerinden hayata geçirmeye çalışıyor.

Kadınların bedenlerini denetlemeye, giyimlerinden, yaşam biçimlerine, toplumsal yaşam içindeki yerinden kahkaha atmalarına kadar uzanan, cinsiyetçi politikalara her gün bir yenisi ekleniyor.
Başbakan Yardımcısı BülentArınç’ın, kadınların “cazibedar” olmaması gerektiğini savunarak, “Kadın iffetli olacak, herkesin içerisinde kahkaha atmayacak” ifadeleri, kadını hedef alarak toplumu muhafazakar ve gerici bir temelde kuşatan bu aklın bir yansımasıdır.

AKP’nin kadınlara, nasıl güleceği, kaç çocuk doğuracağı, nasıl giyineceği, nasıl davranacağı üzerinden cinsiyetçi, gerici, erkek egemen bakış açısıyla biçtiği bir rol’dür.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılacağı bugünlerde; kadının adının ve yerinin olmadığı bir seçimle karşı karşıyayız. Adayların belirlenme kriterlerinden tutun da, aday seçimine kadar kadınların söz sahibi olmadığı anti-demokratik bir seçim sürecinden geçiyoruz. Böyle bir süreçte gerici, kadın düşmanı açıklamalara karşı, kadınların cevabı ağır olacaktır.

Kadınların kahkahasından korkan bir siyasi iktidarın gerici düzenine karşı, “Türkiye’yi Yeniden Kurma yolunda” mücadeleye devam edeceğiz. Bu düzen“Birleşik Kadın Mücadelesi” karşısında, yıkılmaya mahkumdur. Gülmek devrimci bir eylem ise parklarda, sokaklarda ve yaşamın her alanında gülerek, kahkaha atarak, mücadeleyi öreceğiz.

Gülmek; biz kadınlara dayatılan tüm yaşam biçimlerine, gericiliğe, muhafazakarlığa, kadın cinayetlerine, şiddete, yoksulluğa, kadın emeğinin sömürüsüne karşı; direnmenin ve dayanışmanın devrimci bir eylemi’dir.

Yaşamın her alanında mutsuzluğu, acıyı, kan ve gözyaşını saçan bu karanlığa karşı, biz kadınlar inadına gülmeye ve kahkahalar atmaya devam edecek, eşit ve özgür bir ülke direnişimizle umudu çoğaltacağız.