ÖDP’Lİ KADINLAR BAHADIR GRAMMEŞİN’İ UNUTMAYACAK

4293

Erkek tacizine duyarsız kalmadığı ve müdahale ettiği için, Kadıköy’de faşist bir grubun palalı, bıçaklı saldırısı sonucu Bahadır Grammeşin’i kaybettik.

Daha düne kadar aramızda yaşıyor ve yaşamın tüm alanlarında mücadele ediyordu. Yaşamında, kadınlarla erkekleri eşit görmeyen zihniyetlere, cinsiyet eşitsizliğine ve erkek egemen sisteme karşı; mücadeleyi, devrimci mücadelesi ile bütünleştirmiş, erkek eril dile karşı çıkmış, kadın mücadelesinin önemli bir destekçisi olmuştur.

bahadır-grammeşin-12-mayıs

“Dünyada güzel şeyler de olmuyor değil” “Yok öyle efkar falan ikinci bir emre kadar, gülümseyeceğiz, cümle zulmün karşısında, böyle düzelecek bu işler” demiştir. Biz kadınların dediği gibi, “Gülmek devrimci bir eylemse, güleceğiz elbette” dercesine…

Güzel umutlarla yaşayan güzel bir insan, başka bir dünya’nın mümkün olduğuna inanan bir devrimci, iyi bir eğitimci, sevgi dolu bir yürek, şiir seven bir insandı. Engelli çocuklara şiir okur, onların da bir gün okuyacaklarına inandığını söyleyerek umut aşılardı.

Elinde megafon “Söz yetki karar, İktidar halka” derken, haziran ateşinin halkın kendi iktidarını yaratmasına yönelik bir direniş hareketi olduğunu haykırıyordu.

Haziran emekti, Haziran sevgiydi, iyilik güzellikti. Bir düşü yazmaktı, hatta yaşamaktı. Gaz bombaları yağarken gaz maskeni yanındakiyle paylaşmaktı Haziran.

Biz kadınlar! Bahadır Grammeşin yoldaşımızla haziranda yan yanaydık, Haziran’dık. Haziran umudumuzu büyüteceğiz, birlikte yolculuğumuz henüz bitmedi, yeniden kurulacak olan bir ülkeyi aşkla, ilmik ilmik örmeye devam edeceğiz. Henüz bitmedi kavgamız, senin katillerinden hesap soracağız. Katillerinden bu hesabı sormak, biz kadınların da tarihi sorumluluğudur biliyoruz.

Biz ÖDP’li Kadınlar; Kız Kardeşlerin, Yoldaşların, Kadın Dayanışması duygularımızla, sana sevgilerimizi sunuyoruz, ışıklar içinde uyu!..