ÖDP: "Edirne'de yaratılan ortam faşizmdir"

4179

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Edirne’de düzenlenecek olan AKP İl Başkanları toplantısı nedeniyle polisin ‘makul şüpheli’ gereçkesiyle Özgürlük ve Dayanışma Partisi Edirne İl Binası’nı basıp arama yapması kınandı. Açıklamada, “Makul şüphe gerekçesi ile kentte yaratılan bu baskı ortamının adı açıkça faşizmdir” denildi. ÖDP İl Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Bizim binalarımızda, evleremizde para dolu ayakkabı bulunmaz” denildi.

Açıklamanın tam metni:

“Başbakan Davutoğlu’nun Edirne’ye gelişi bahane edilerek ÖDP il binamız ‘’makul şüphe’’ gerekçesi ile didik didik aranmıştır. Sadece ÖDP binası değil Edirne’deki tüm muhalif kurum ve kişiler aynı gerekçe ile taciz edilmiştir.

Korkuyorlar…

Makul şüphe gerekçesi ile kentte yaratılan bu baskı ortamının adı açıkça faşizmdir. Direnen, itiraz eden, Haziranda yan yana gelen kentin devrimcilerine karşı bu baskıcı yıldırma politikaları sökmez, bizi yıldıramaz.

Parti binalarını basan orada ne aradıklarını bilmeyenlere seslenmek istiyoruz:

Bizim evlerimizden, bizim partimizden, bizim derneklerimizden para sayma makineleri çıkmaz. Para dolu ayakkabı kutuları bulunmaz. Çelik kasalar yoktur. Orada ancak vicdan bulabilirsiniz, onur bulabilirsiniz. Dostluk, dayanışma ve Haziranın umudunu bulabilirsiniz. Bu da sizin işinize yaramaz.”

Edirne ÖDP İl Örgütü