ÖDP 4. Olağan Kongresi Toplanıyor

1389

“Özgürlükçü Sosyalizm Yolunda” ana başlığı altında sürdürülen kongre çalışmalarımız 30 Ocak 2005’de Ankara’da Kocatepe Kültür Merkezinde yapılacak 4. Olağan Kongre ile tamamlanacak.

Dünyanın dört bir yanında, ÖDP’nin kurulduğu tarih olan 1996’ya göre emekten, ezilenden, özgürlükten yana güçlerin geliştiği; savaşa ve toplumsal adaletsizliğe karşı mücadelelerin yükseldiği bir dönemde ÖDP kongresi aynı zamanda önemli buluşmaları da gerçekleştirecek.

Toplumsal bir siyaset;
Siyasetin toplumsallaştırılması, yoksulların, emekçilerin, işsizlerin, çiftçilerin, kadınların, gençlerin, her türlü ayrımcılığa uğrayanların kendi talepleri etrafında iradelerini ortaya koymaları için nasıl bir mücadele yürütülmesi, aşağıdan bir siyasetin toplumsal olarak örülmesi için kongre önerileri tartışacak ve karara bağlayacak.

Emeğin Avrupası;
ÖDP kongresi siyasetin alabildiğine küreselleştiği bir ortamda, aşağıdakilerin mücadelesini küreselleştirmeyi hedefleyerek tartışmalarını dostları ile birlikte sürdürecektir. Neo liberal Avrupa’ya, sermayenin Avrupa’sına karşı olan gözlemci üyesi olduğumuz Avrupa Sol Partisi’nin üyeleri ve yine üyesi olduğumuz Avrupa Anti Kapitalist Sol Partiler Platformundan partiler kongremizin konukları olacak. Avrupa Sol Partisi üyelerinden; İtalya’dan Rifondazione Comunista, Almanya’dan Demokratik Sosyalizm Partisi, Fransa’dan Fransız Komünist Partisi, Yunanistan’dan Synaspismos, Avrupa Anti Kapitalist Sol Partilerden; Fransa’dan Devrimci Komünist Birlik, Danimarka’dan Kızıl-Yeşil İttifak kongremize katılacak.

Özgür, demokratik, bağımsız, birleşik bir Kıbrıs;
Yine her kongremizde olduğu gibi bu kongremizde de Kıbrıs sorununu ancak Kıbrıslıların çözebileceği inancı ile iki toplumlu, eşit temele dayalı, bağımsız, birleşik bir Kıbrıs yönelişini Kıbrıslı dostlarımızla birlikte tartışacağız. Güney Kıbrıs’tan AKEL, Kuzey’den CTP (Cumhuriyetçi Türk Partisi) , BDH(Barış ve Demokrasi Hareketi), BKP (Birleşik Kıbrıs Partisi), TKP (Toplumcu Kurtuluş Partisi) ve YKP (Yeni Kıbrıs Partisi) bizlerle olacak.

Yine ülkemizden emek örgütlerinin, demokratik kitle örgütlerinin ve emekten yana siyasal parti temsilcilerinin de katılacağı ÖDP 4. Olağan Kongremiz, Özgürlükçü Sosyalizm yolunda önemli bir adım olacaktır.

26 Ocak 2005
Hayri Kozanoğlu
Genel Başkan