NEWROZ ATEŞİ HİÇ SÖNMESİN!

1578

Ortadoğu halklarının barış ve kardeşlik simgesi olan Newroz, bu yıl savaş yorgunu coğrafyanın halkların kardeşliğine her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğu bir dönemde kutlanacak. Bölgeyi kan gölüne çeviren emperyalist güçler bir yandan asırlardır yan yana yaşayan halkları birbirine kırdırmanın hesaplarını yapmaya devam ederken, bir yandan da yıllardır destekledikleri otoriter- milliyetçi rejimlerin ırkçı karakterlerini ve yayılmacı heveslerini güçlendirecek bir ortamı oluşturmak için çaba harcamaktalar.

Ortadoğu halklarının bilgeliğinin emperyalistlerin ateş gücünden ve milliyetçiliğin savaşa ve kitle kıyımına dayalı politikalarından çok daha köklü olduğunun canlı bir kanıtı olan Newroz’un şenlik ateşleri hiç sönmeyecek, barışın, kardeşliğin bir simgesi olarak yanmaya devam edecektir.

Kutlamakta olduğumuz Newroz vesilesiyle Kürt sorununun demokratik, adil ve kalıcı çözümü için daha fazla zaman geçirilmeden genel af ilan edilerek ve dağdakilerin silah bırakarak siyasal yaşama katılmalarının önünün açılması gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz.

Emperyalizmin kirli tuzaklarına başkaldırının, savaşa ve işgale karşı sesini yükseltmenin günü olarak gördüğümüz Newroz’u kutluyor, Ortadoğu halklarını bölmeye ve Newroz’u resmi kutlamaların soğukluğuna sıkıştırmaya çalışanlara inat haykırıyoruz:

Yaşasın halkların kardeşliği!

Abdullah Kahraman
Genel Başkan Yardımcısı
19 Mart 2005