Mehmet Tarhan’ın Can Güvenliği Sağlansın!

2603

Vicdani reddini açıklayarak askerlik yapmayacağını belirten ve bu nedenle 11.04.2005 tarihinde tutuklanarak Sivas 2. Sınıf Askeri Cezaevine sevk edilen Mehmet Tarhan’ın can güvenliğinden endişe duyuyoruz.

Cezaevine girdiği günden beri kurum yönetiminin teşvikleri sonucu kimi tutukluların linç girişimlerine, şantaj ve tehditlere maruz kalan Mehmet Tarhan’ın can güvenliğine yönelik ısrarlı başvurulara rağmen cezaevi yönetimi hiç bir önlem almamıştır. Halihazırda Mehmet Tarhan’ın zorla saçları kesilmiş ve avukatıyla görüşmesi engellenmiştir. Kendisini desteklemeye gelen yakınları ise polisin şiddetine maruz kalarak gözaltına alınmışlardır. Vicdani/total retçi Mehmet Tarhan tüm bunların sonucunda ve gördüğü işkencelere karşı halen tutuklu bulunduğu Sivas Askeri Cezaevi’nde açlık grevine başlamıştır.

Vicdani/total retçi Mehmet Tarhan’ın can güvenliğinden endişe ediyoruz. Gerek cezaevi içerisinde Mehmet Tarhan’ın, gerekse de mahkeme sırasında avukatının ve destek amacıyla gelen yakınlarının maruz kaldığı yoğun baskı ve şiddeti kabul edilemez buluyor ve kınıyoruz.

Mehmet Tarhan’ın can güvenliğinden tutuklu bulunduğu kurum sorumludur, bundan dolayı cezaevi yönetimi Mehmet Tarhan’ın can güvenliğine yönelik gerekli tüm önlemleri almalıdır. Aksi taktirde göreceği her türlü zarardan bu kurum sorumlu olacaktır.

Mehmet Tarhan’ın tutukluluğu süresince maruz kaldığı şiddetin sorumluları yargı önüne çıkartılmalıdır.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi , askerlik hizmetlerinin yerine getirilmesinde demokratik ülkelerde geçerli olan ahlaki ve vicdani normların gözetilmesini savunmaktadır. Bu anlamda Türkiye’de de yasal düzenlemeler yapılarak vicdani ret hakkı tanınmalı, Mehmet Tarhan serbest bırakılmalıdır.

Haydar İlker
Genel Başkan Yardımcısı
28 Mayıs 2005