JE SUIS CHARLİE

1568

Mizah dergisi Charlie Hebdo’nun binasına girerek yazarlarını ve çalışanlarını soğukkanlılıkla katlettiler. Saldırıda ölenlerin aileleri ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. Kendileri ile dayanışmamızı iletiyoruz.Biliyoruz ki bu gözü dönmüş şiddet yalnız Charlie Hebdo’ya, onun yazarları ve çalışanlarına yönelmiş değildir. Dünyanın her yerinde fikir, ifade ve basın hürriyetine ve her türlü özgürlüğe yönelik baskı ve tehditler artmaktadır.

Ortadoğu’da insanların kafalarını kesenler, Ezidileri topraklarından edenler, Paris’te yazar-çizerleri katledenler, kadınların bedenine müdahale edenler aynı baskının farklı yüzleridir.

Katliamı, “Müslümanlara saldıranlar öldürüldü” diyerek meşrulaştıranlarla katliamı yapan zihniyet arasında sadece nüans var. Paris’teki saldırı, bölgemizi ve ülkemizi de kuşatan mezhepçi faşizmden ayrı düşünülemez.

Ortadoğu’nun pek çok noktasında iktidar merkezleri oluşturan cihadist çetelerin hemen her gün gerçekleştirdikleri mezhepçi vahşet şimdi Ortadoğu sınırlarını da aşarak insanlığa yönelen bir tehdide dönüşüyor. Bu saldırı bunun en açık ifadesi, hepimizin aynı tehdit altında olduğumuzun bir kanıtıdır.

Katliama neden olan ortamı yaratanlar bu saldırıyı yine kullanmak peşindeler. Avrupa’da yükselmekte olan yabancı karşıtı, faşist hareketler ve resmi faşizan uygulamalar özellikle göçmenleri gettolaştırmaktadır. Düşman faşizan hareketler birbirlerini besleyerek bu ortamda büyümektedirler. Nitekim yabancı düşmanı, ırkçı, göçmen düşmanı politikacılar milliyetçi yasa ve düzenlemeleri uygulamaya koymak için bu olaydan faydalanmaya kalkma niyetindeler. Unutulmamalıdır ki bu saldırıları mümkün kılan atmosferi bu politik tercihler yaratmaktadır.

İki taraf da, bu atmosferi yaratanlar da, saldırıyı gerçekleştirenler de demokrasinin, fikir, ifade basın özgürlüğü başta olmak üzere her türlü özgürlüğün ve dayanışmanın düşmanıdırlar. Dünyanın ezilenlerinin, halklarının, emekçilerinin düşmanıdırlar. Dünyanın her yerinde karşılarında olacağız.

08 Ocak 2015

Alper Taş                                   Bilge Seçkin Çetinkaya
ÖDP Eş Genel Başkanı         ÖDP Eş Genel Başkanı