İNSANLIK BU UTANÇTAN KURTULACAK AMA ABD ASLA!

1674

ABD, hiçbir uluslararası örgütün olurunu almadan, Irak’a savaşı başlatmış durumda. Birleşmiş Milletler’den veto yiyeceğini anlayan ABD, kendi egemenliğindeki NATO’dan da karar çıkartamayacağını anlayınca yalnızca düşmanlarına değil dostlarına da karşı gelerek tek başına savaşa girmiş bulunmaktadır.

ABD tüm dünyada yalnız olduğu gibi kendi ülkesinde, kendi halkının gözünde de inandırıcı değildir. Amerika’da yüzbinler hergün sokakta “savaşa hayır” demektedir. Dünyanın dört köşesinde milyonlar hergün savaşa hayır demektedir.

ABD düne kadar Vietnam savaşının etkilerinden kurtulamamıştı. İnsanlık bu kez de “büyük şeytan”ı inine sokacak direnci gösterecektir. Savaş başladı ama barış içinde bir dünya mücadelesi bugün her zamankinden daha güçlü.

Türkiye’deki kamuoyu yoklamaları halkın yüzde doksanının savaşa karşı olduğunu söylüyor. Buna rağmen AKP Hükümeti ve MGK ikinci bir tezkereyle Türkiye’nin hava sahasını ABD’ye açmaya ve TSK’nın kuzey Irak’a girmesini planlıyor. Hiçbir gerekçe bu planı haklı gösteremez. Türkiye halkı bu utanca ortak olmak istemiyor, ülkeyi yönetenler Türkiye’yi bu utanca ortak etmemelidirler. . . Bu savaş halkımızın savaşı değil. Bu savaş meşru bir savaş değil.

ABD askerleri evine dönene kadar binlerce, onbinlerce kez sokaklarda, meydanlarda, işyerlerinde, yaşadığımız her alanda bunları tekrarlayacağız. Bu utanca kimsenin ortak olmamasına çalışacağız. BİZ BU SAVAŞI DURDURACAĞIZ.

Hayri Kozanoğlu
Genel Başkan
20 Mart 2003