İNCİRLİK ÜSSÜ KAPATILSIN!

2538

Türkiye, 1 Mart 2003 tarihinde TBMM’de Tezkereyi ret ederek ABD’nin Irak’ı işgal etme planına ortak olmadı. Bu tutum dünya demokratik kamuoyu tarafından onurlu ve saygın bir davranış olarak değerlendirildi.

Ancak daha sonra AKP hükümeti tarafından İncirlik üssünün kullanımına ilişkin çıkarılan gizli kararname ile bu durum gölgelendi. Şimdi ise AKP hükümeti ABD ile kapalı kapılar ardında yaptığı bin bir çeşit pazarlıklarla kararnamenin süresinin dolmasına daha iki ay varken alelacele yeni kararname hazırlayarak süresinin uzatılması için Cumhurbaşkanın onayına sundu.

AKP hükümeti, ABD yetkilileri ile kamuoyundan gizli yürüttüğü pazarlıklarla, İncirliğin ABD çıkarları doğrultusunda kullanımına izin vermekle, Irak’ta süren ABD emperyalist işgalinin destekçisi konumunda kalmakta ısrar etmektedir.

AKP’nin bu desteği Irak’ta işgalin, mezalimin daha fazla derinleşmesine ve ABD’nin Ortadoğu’da başka ülkelere yönelik emperyalist emellerinin ve iştahının güçlenmesine yol açmaktadır.

İncirlik üssünün 2 yıldır ABD emperyalizminin kullanımına sunulma utancı artık yeter. Bu utanç daha fazla taşınmamalı, kararname yasallaşmamalı ve İncirlik üssü kapatılarak bu utançtan kurtulunmalıdır.

Haydar İlker
Genel Başkan Yardımcısı
28 Nisan 2005