İktidar Gerçeklerin Tersini Söylemeyi Alışkanlık Haline Getirdi!

1290

Dünya Çiftçiler Günü vesilesiyle 81 ilden AKP’lilerin çağrıldığı Külliyede güya çiftçilere seslenen AKP Genel Başkanı ve Cumhur Başkanı R. Tayyip Erdoğan, tarımda yaşanan yapısal sorunlara ilişkin tek bir laf etmeden “her şeyin çok güzel olduğunu” iddia ederek, muhalefeti eleştirdi. 15 temmuz darbe girişimine karşı çiftçilerin kahramanlığını anlattı. Bu güne kadar olduğu gibi, tarımda yepyeni şeyler yapılacakmış gibi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde yapılacak içi boş vaatleri sıraladı.
AKP’nin iktidar olduğu 2002 yılından buyana tarım toprakları inşaat, enerji,maden ve yol yapımları nedeniyle%12, çiftçi sayısı da%38 azalmışken tarımsal hasılada Avrupa birincisi olduğumuzu söylemek gerçekleri ters yüz ederek halkı aldatmak demektir.
Yıllardır tarım ve hayvancılıkta kendi kendine yeten hatta ürün, et ve canlı hayvan ihraç eden bir ülkeyken, bu gün buğdaydan samana, patatesten soğana pek çok ürünle canlı hayvan ve et ithal eden bir ülke durumuna gelmişken , bu gün hayvancılık ve gıda sanayinde çağ atladığımızı iddia etmek gerçekleri alt üst ederek halkı aldatmaktır.
Son 10 yılda, enflasyon %145; çiftçi borçları %830 artarken; %90’ı borçlu olan çiftçilerin borcu 100 milyara dayanmışken; bankalar futbol kulüplerinin borçlarını yapılandırıp borçlu çiftçilere haciz uygularken bugün çiftçilere ucuz ve uzun vadeli krediler verileceğini söylemek gerçekleri ters yüz ederek halkı aldatmak demektir.
Toprak koruma ve arazi kullanım yasasıyla, miras hukukunda yapılan değişikliklerle küçük çiftçiliğin bitirilip büyük şirket tarımının önü açılmak istenirken , bu yasayla tarım topraklarının korunduğunu ve verimliliğin arttığını soylemek gerçekleri alt üst ederek halkı aldatmak demektir.
Toprak toplulaştırma yasasıyla toplulaştırmanin DSI’ye devredilmesi, çiftçilerin rızası dışında toplulastirilmalarin yapıldığı,DSI’ye çiftçilerin kullandığı suyun özelleştirilmesi yetkisi verilmişken tarım arazilerinin büyütülerek verimliliğin artırıldığını söylemek gerçekleri alt üst ederek halkı aldatmaktır.
Çiftçilere yapılması gereken tarımsal desteğin, milli gelirin en az %1’i kadar olması gerektiği halde, ancak bunun yarısı kadar destekleme verilirken, bu gün en büyük desteklemenin yapıldığını, mazot desteği ve havza bazlı destekle çiftçinin girdilerinin ucuzlatıldığını söylemek gerçekleri ters yüz edip halkı aldatmaktır.
Bütün bunların dışında tarımın aynı savunma sanayi kadar önemli olduğunu, güçlü Türkiye’nin güçlü tarımdan geçtiğini, ülkelerin yükselişinin de ,çöküşünün de tarımla başladığını ve şu anda güçlü bir tarım ve güçlü bir Türkiye’nin var olduğunu söylemek ise, milletin aklıyla ve algısıyla alay etmek demektir.Yalanla gerçekleri değiştiremezsiniz, lafla peynir gemisi yürümez. Tarımın yapısal sorunlarına üreticilerin ve tüketicilerin çıkarına kalıcı çözümler ortaya koymadan ne çiftçimiz ne de ülkemiz kalkınabilir.

Tarım Çalışma grubu