Heyelan Kader Değil…

2615

Doğu Karadeniz bölgemizde yine sel, yine heyelan, yine ölüm yaşandı. Son sel ve heyelan sonucu Rize Çamlıhemşin ilçesinde dört kişi yaşamını yitirirken, Çamlıhemşin ve Pazar-Hemşin’de ev ve işyerleri sular altında kaldı, yollar kapandı. Yıllardan beri sel ve heyelanlar sonucu yüzlerce insanımızın yaşamını yitirmesine, büyük can ve mal kaybına yol açmasına rağmen yetkililer tarafından hiçbir önlem alınmayarak, üstelik de riskli alanlar yapılaşmaya teşvik edilerek felaketlere davetiye çıkartılmaktadır.

ÖDP olarak Çamlıhemşin ve Pazar- Hemşin’de sel ve heyelan sonucu mağdur olan yöre halkına geçmiş olsun diyor, yaşamını yitiren yurttaşlarımızın yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Bir an önce bölgede yaşanan bu tür felaketlerin önlenmesine yönelik kalıcı önlemlerin yetkililer tarafından alınmasını istiyoruz.

Öncelikle, yörenin dağlık olması nedeniyle yerleşim yerlerine sivil savunma ekipleriyle ulaşılması; yol, su ve elektrik gibi altyapı tahribatlarının giderilmesi, risk durumunun devam ettiğini varsayarak geçici barınma alanlarının oluşturulması gerekiyor.

Yerel yönetimler ve muhtarların katılımıyla topluma açık hasar tespit çalışmalarına başlanması, sonuçları dikkate alınarak yerleşimler hakkında yöre insanının da katılımı sağlanarak birlikte karar verilmesini talep ediyoruz.

Alper TAŞ
Genel Başkan Yardımcısı
23 Ağustos 2005