Gizli anlaşmalar açıklansın…

1591

ABD Dışişleri Bakanı C.Powell’ın Türkiye’ye ikinci kez geliş amacı –ki ilki Afganistan’a “Sonsuz Özgürlük “operasyonu dönemindeydi- “Şok ve Dehşet” operasyonuna dahil olmak istemeyen Türkiye’yi ikna etmektir.

ABD kendi şok ve dehşetini yaşamaktadır. Irak’taki ölüm planları istedikleri gibi yürümemektedir. Bir yandan Kuzey cephesinin açılmaması diğer yandan onları çiçeklerle karşılamayan Irak halkının direnişi ABD’ni “şok ve dehşete” sürüklemektedir. 

ABD, Türkiye’yi “lojistik destek” aldatmacasıyla savaşa ortak etmek istemektedir. Ve AKP hükümeti buna yol vermiştir. İnsani yardım adı altındaki bu destek Irak halkına değil ABD’ nin ölüm makinelerine yardımcı olmaktır. Asıl amaç; savaşın askeri gücü olarak Türkiye’nin kullanılması yani doğrudan savaşa girmesidir.

AKP Hükümeti, kapalı kapılar ardındaki konuşmaları kamuoyuna açıklamalıdır. Kamuoyu yapılan görüşmelerde sağlanan mutabakatı tam, açık bilmemektedir. Hükümet yapılan anlaşmaları bütün açıklığı ile kamuoyuna açıklamalıdır. Bu ülkenin onurlu insanlarının taleplerini tüm dünya kamuoyuna sunmalı ve bu savaşın durdurulması için uluslararası düzeyde girişim başlatmalıdır. 

Bu ülkenin insanları savaşa hayır demiştir, ölüm koalisyonuna ortak olmamıştır, olmayacaktır. TBMM bu doğrultuda irade göstermiştir. Halk ve Meclis iradesi çiğnenmektedir. Böyle bir işbirliği Hükümetin yetkisinde değildir. Bu ülkenin insanları ABD’nin suçlarına yataklık etmeyecektir. Bu ülkenin gençleri ABD askeri olmayacaktır.

ÖDP, bu savaşa durana kadar; binlerce, onbinlerce kez sokaklarda, meydanlarda, işyerlerinde, yaşadığımız her alanda bunları tekrarlamaktan vazgeçmeyecektir. Bu utanca insanlarımızın ortak olmaması için mücadele verecektir.

ÖDP, savaş karşıtı güçleri bu savaş durana kadar dünyanın heryerinde birlikte mücadeleye, güçlerimizi birleştirmeye, seslerimizi çoğaltmaya çağırıyor.

Özlem Türkmen
Gn. Bşk Yrd.
3 Nisan 2003