DEVLET, KENDİSİNE EMANET EDİLEN ÇOCUKLARIN HESABINI VERMELİDİR!

1830

1999 yılında yaşanan depremin acıları daha dinmemişken, yüzlerce insan halen kayıp, binlerce insan halen barakalarda yaşıyorken yürekler bu kez de Bingöl depremiyle sarsıldı.

Bingöl’de yaşanan deprem faciasında ölen yurttaşlarımız için başsağlığı dilerken, yaralı yurttaşlarımıza acil şifalar diliyoruz. Bütün ÖDP’liler, 1999 yılında yaşanan depremde nasıl seferber oldularsa, Bingöl’de yaşayan yurttaşlarımız için de elimizden gelen herşeyi gönüllü olarak yapacağız. Onlarla dayanışmamızı öreceğiz.

Irak savaşında ölen ve yaralanan çocukların görüntüleri gözlerimizden gitmeden bu kez de Bingöl’de depremde ölen ve yaralanan, enkaz altında kalan çocukların görüntüleriyle karşılaştık. Yatılı Bölge Okulu, “Yatılı Ölüm Okulu” oldu.

Çarpık sistemin devamından yana olanlar işin içinden sıyrılmaya çalışıyorlar. AKP Hükümetinin Başbakanı T. Erdoğan, yaralı çocukları teselli ederken, “Takdiri İlahi, kaderimizde varsa bunları da göreceğiz” diyor. Tıpkı daha önce Demirel’in, Özal’ın, Ecevit’in ve diğerlerinin söylediği gibi…

Bu nasıl bir “kader” ki; başkaları tarafından çizilmekte ve hep yoksullara ölüm biçmekte… Bu nasıl bir “kader” ki; depremlerde, savaşlarda ve açlıktan ölenler hep yoksullar ve hep küçücük çocuklar olmakta…

Bu facianın sorumluları 99 depreminden ders almasını bilmeyenlerdir. Deprem olacak demekten artık utanır hale gelen bilim insanlarını duymayanlardır. Bu felaketler, bu sisteminin yarattığı rant ekonomisinin sonuçlardır. Eş-dost-akraba-partili ilişkilerine mesir macunu gibi dağıtılan ihalelerin sonuçlarıdır . Ne yazık ki; para ve kar hırsına kurban edilen insanlarımızın yaşamıdır. Ortaya çıkan manzara karşısında yıllarca bu ülkenin yönetiminde bulunanlar utanmalıdır.

Bu felakette zarar gören Bingöl halkının yaraları en kısa zamanda onarılmalıdır.

Bu facianın sorumluları hemen hesap vermelidir. Bir-iki “akraba” müteahhidin cezalandırılması kamu vicdanını rahatlatmayacaktır. Bu felaketlerin asıl sorumluları olarak hesap vermesi gerekenler, karar mercilerinde yer alanlar ve yapılanları denetlemeyenlerdir. Bundan sonra böylesine felaketlerin yaşanmaması için gereken önlemler acilen alınmalıdır.

Özlem Türkmen
Genel Bşk.Yrd.
2 Mayıs 2003