BU SAVAŞIN KAZANANI OLMAZ SİLAHLAR SUSSUN

1723

Savaş ölüm soğukluğu ile ülkemizin üzerine çöktü.

Her gün bir yerde çocuklarımızın, insanlarımızın ölü bedenleri yere düşüyor. Sur’da, Cizre’de, Silopi’de, Van’da dün Diyarbakır Çınar’da ölüyoruz.

İnsanlar yerinden yurdundan ediliyor. Cenazeler günlerce morglarda, sokak ortalarında kalıyor.

Yaşadıklarımız artık söze sığmıyor, sözü anlamsızlaştırıyor.

Yaşadıklarımızdan öğrendiğimiz bir şey var ki gerçek olan da odur, bu savaşın kazananı olmaz. Kaybettiğimiz ise ortak geleceğimizdir. Kaybeden Kürt ve Türk emekçileridir, yoksullarıdır. 

Bu savaş durmalı!

Barış ve birlikte yaşam çığlıklarını zorbalıkla, mafya bozuntularının tehditleriyle susturmaya çalışanları yenecek olan da barış ve birarada yaşamın siyasetidir.

Daha önce de ifade ettiğimiz önerilerimizi bir kez daha yineliyoruz,

1- AKP, Kürt illerindeki kuşatmayı kaldırmalı, sokağa çıkma yasaklarına son vermeli, operasyonları durdurmalıdır. Kürt halkının can ve mal güvenliği sağlanmalıdır.

2- Öcalan üzerinde uygulanan tecrit kaldırılmalıdır.

3- PKK buna paralel silahları susturmalı, şehir savaşını durdurmalıdır.

4- Kürt sorununun demokratik çözümü için parlamento içindeki ve dışındaki tüm güçlerin katıldığı  açık bir süreç başlatılmalıdır.

5-Suriye’ye yönelik savaşçı politikalardan vazgeçilmeli, emperyalist merkezlerin ülkemizdeki askeri konuşlanmasına son verilmelidir. Suriye’nin geleceğine Suriyeliler karar vermeli, tüm dış güçler Suriye’den elini çekmelidir.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi
Merkez Yürütme Kurulu