Berkin Elvan'ı ölüm yıldönümünde binler andı

1593

İstanbul Okmeydanı’nda Gezi Direnişi’nde polis gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu komaya giren ve 269 yaşam mücadelesi verdikten sonra geçen sene 11 Mart’ta hayata gözlerini yuman Berkin Elvan için bugün bir anma düzenlendi.Berkin için Okmeydanı Cemevi’nde bir yemek verilirken, Gezi Direnişi’nde polis saldırılarında katledilen çok sayıda gencin ailesi de anma töreninde hazır bulundu.

2061100 6447538

Anma için Hatay’dan İstanbul’a gelen Ali İsmail Korkmaz’ın babası Şahap Korkmaz, Berkin’in ailesine moral vermek için geldiklerini söyledi. Şahap Korkmaz, “Haksızlık yapılıyor, gerçek cezalar verilmiyor. Sesimizi çıkarmaya çalışıyoruz, bu katillerden hesap soracağız” dedi.

Ethem Sarısülük’ün kardeşi Mustafa Sarısülük de Elvan’ı öldüren polisler hakkında henüz dava açılmadığını vurgulayarak, “Berkin katledileli bir yıl oldu, Gezi aileleri olarak biz buradayız. Bir yıldır AKP iktidarı Berkin’in katillerini koruyor. Sonuna kadar mücadele edeceğiz” diye konuştu.

Ali İsmail ile Ethem’in ailesinin yanı sıra, Abdullah Cömert’in babası ile Gülsuyu’nda uyuşturucu çeteleri tarafından öldürülen Hasan Ferir Gedik’in annesi de anmaya gelenler arasında bulunuyor.

Anmaya başta Birleşik Haziran Hareketi üyeleri, Taksim Dayanışması, HDP ve CHP  olmak üzere çeşitli siyasi parti, demokratik kitle örgütü ve sendika üye ve temsilcileri katıldı.

Cemevi’ndeki anmanın ardından Okmeydanı’ndan Berkin’in Feriköy’de bulunan mezarlığına düzenlenecek yürüyüş de başladı. Kortejin en ön sırada Sami ve Gülsüm Elvan ile diğer Gezi aileleri yer alıyor.

Yürüyüş esnasında baba Sami Elvan da kortej otobüsünden kitleye seslenerek  “birlik olma mesajı verdi. Elvan şöyle dedi: “Berkin hepinizi biraraya toplamış. Berkin’in katilleri ortada yok ama siz hepiniz Berkin’in katillerini ortaya çıkarabilirsiniz. Birlik olalım, güç olalım yoksa bizi katletmeye devam edecekler.”

Anne Gülsüm Elvan oğlunun mezarının başında gözyaşlarıyla ağıt yaktı. Ardından fenalaşan ve bir süre baygınlık geçiren anne Elvan’ın hastaneye kaldırıldığı belirtildi. Anma etkinliği, katılanların Berkin’in mezarına karanfiller bırakmasıyla son buldu.