BARIŞ KAZANDI, HÜKÜMET İSTİFA!

1719

Dün TBMM; “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yabancı ülkelere asker göndermesi ve yabancı ülke askerlerinin Türkiye’de bulundurulmasına” ilişkin hükümetin yetki tezkeresini reddetti. Bu sonuç; Türkiye’deki barış güçlerinin, Irak’ta Savaşa Hayır Koordinasyonu ve savaş karşıtı platformların, barış yanlısı sendika ve meslek örgütlerinin, siyasi partilerin, sanatçı ve aydınlar ile barış talebiyle sokaklara dökülen yurttaşların mücadelesiyle gerçekleşmiştir.

Türkiye uluslararası barış mücadelesine önemli bir katkı yapmıştır. Tezkeresi mecliste reddedilen hükümet, derhal istifa etmelidir. Hiç kimse halkın iradesini hiçe sayarak yeni bir tezkereyi meclİse göndermeye niyetlenmemelidir, İskenderun ve Mersin limanlarında demir atan Amerikan gemileri geldikleri gibi geri gitmelidir.

Türkiye’deki barış güçleri savaşa ve ABD emperyalizmine karşı mücadelelerini yükseltmeli ve işin peşini bırakmamalıdır. ÖDP’nin “SUSMA HAYKIR SAVAŞI DURDUR’ söylemiyle başlatmış olduğu barış mücadelesi savaşın istenirse durdurulabileceğini göstermiştir.

ÖDP tüm örgütleriyle ve barış güçleriyle birlikte her zaman olduğu gibi savaşa karşı kararlı tutumunu sürdürecektir.

Hayri KOZANOĞLU
Genel Başkan
2 Mart 2003, Ankara