AKP HÜKÜMET KADROLAŞMA HAREKETİNE DOLU DİZGİN DEVAM EDİYOR

2623

Hükümet olduğundan beri başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere tüm kuruluşlarda hukuku, liyakatı, emeği, kurum geleneklerini hiçe sayarak herkese ve her şeye gözünü kapatıp, kulağını tıkayarak sadece kendi siyasal görüşü temelinde pervasızca bir kadrolaşma hareketine girişen AKP hükümeti şimdi de Devlet Tiyatrolarına el attı.

5441 sayılı Devlet Tiyatroları yasasında Genel Müdür, İl Müdürleri, Sanatçı temsilcileri ve diğer kadro atamalarının nasıl yapılacağı belli olmasına rağmen, Kültür Bakanı yasaya aykırı olarak Devlet Tiyatroları Genel Müdürü’nü görevden alıp, yerine kadro olarak bu göreve uygun olmayan birini atadı.

Bu görevden alma süreci içerisinde basında geniş bir şekilde yer alan ve ilgililerce yalanlanmayan gerekçeler arasında Kültür Bakanlığı’nın, idari atamadan bürokratik işleyişe, repertuvar oluşturmadan oyun içeriklerine kadar çeşitli isteklerinin Devlet Tiyatrosu yönetimi tarafından geri çevrilmesi de yer aldı.

Bu da Genel Müdür değişikliğinin sanatsal değil, siyasal kaygılarla yapıldığını ortaya koymaktadır.

Bu değişikliğin ardından DT Bölge Müdürleri’nin tümü istifalarını verdiler, rejisörler provalara başlamayacaklarını açıkladılar.

ÖDP olarak hükümeti uyarıyoruz. Devlet Tiyatrolarından elinizi çekin. Bu pervasızlığa, bu hukuksuzluğa derhal son verin. Heykele tükürerek, baleye sırt çevirerek, kendi siyasal görüşünüz doğrultusunda tiyatro yönetimi oluşturarak toplumsal gelişme sağlanamaz.

ÖDP olarak sanatçısıyla, çalışanıyla, yaşanan bu gelişmelere karşı sessiz kalmayarak tutum geliştiren Devlet Tiyatroları mensuplarının yanında olduğumuzu, onları desteklediğimizi kamuoyuna duyuruyoruz.

Haydar İLKER
Genel Başkan Yardımcısı
25 Ağustos 2005