ABD Yolundaki Albayrak’ın Emek Düşmanı Reçetesine Hayır

2742

Berat Albayrak, bugün ABD yoluna düşmeden ekonomi programı açıkladı. Krizden yönelik hiçbir somut çözümü içermeyen bu program, iktidarın ekonomi yönetimde yaşadığı çaresizliği ortaya koyuyor.

1- Albayrak, program oluşurken ‘paydaşlarımız’ olarak ifade ettiği sermeye çevreleriyle görüştüğünü açıkladı. TÜSİAD ve MÜSİAD başta olmak üzere, sermayenin ihtiyaçlarına yanıt vermeyi temel alan iktidarın krize karşı çözümü de açık bir emek karşıtlığı üzerine kuruludur.

2- Albayrak, enerji ve gayri menkul alanındaki kredi bataklarını kabul etmiş, ancak bunların çözümü için somut bir öneri sunmamıştır. Bu da gösteriyor ki kredi bataklarının çözümü de emekçilerin cebine el uzatılarak karşılamaya çalışılacaktır.

3- Albayrak’ın net bir biçimde ortaya koyabildiği tek şey ise emekçilerin kıdem tazminatlarına göz dikilmesidir. Krizde, emeğin haklarını daha çok budamaya, kemer sıkma politikalarına dayanan sermaye çözümü burada emeğe yönelik açık bir saldırı olarak kendini göstermektedir.

4- Bu açıklamalarla ekonomideki çözümsüzlüğü ortaya koyan Albayrak, çözümü ABD’de aramak üzere yola koyulmuştur. İktidar, çözümü ABD’de de ve sonunda emekçi halkların baş düşmanı IMF’de aramaya niyetli görünmektedir. Doğrudan IMF denetiminde ya da IMF’siz bir IMF programı olarak uygulanacak ekonomik programı emekçilerin hayatın zehir edecek, ülkemizin bağımlılık zincirlerini daha da derinleştirecektir.

5- Ülkemizin ekonomik krize sürükleyen AKP iktidarı, çözüm olarak daha çok bağımlılık ve emeğin haklarına daha fazla saldırının işaretlerini vermektedir. Emperyalizmin ve sermayenin saldırı programına karşı işçilerin, emekçilerin, yurtsever emekçi halkımızın omuz omuza mücadelesini hayatın her alanında örgütlemekten başka bir çıkış yolu yoktur.

Merkez Yürütme Kurulu