4 Milyar dolarlık PETKİM 4 yıllık cirosuna yağmalandı!

1625

AKP Hükümeti de IMF’nin yoksullaştırıcı politikalarını uygulama noktasındaönceki iktidarlar gibi özelleştirme uygulamalarına devam ediyor. Bu ülkeyi yönetenler artık kamuoyunu ikna etme gereği bile duymuyorlar. Ülkemizde seçim yapılıyor, iktidarlar değişiyor ama uygulamalar değişmiyor. Hepsi bir kalıptan çıkmışçasına aynı reçeteyi uyguluyor. Kamu işletmeleri ya tasfiye ediliyor ya yok pahasına özel kuruluşlara devrediliyor.

Dün yine aynı senaryo tekrarlandı. Özelleştirme İdaresinin kendi yaptırdığı çalışmaya göre değeri 4 Milyar Dolar, yıllık cirosu 150 Milyon Dolar’ın üzerinde ve Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşu olan PETKİM, Uzan Grubu’na bağlı Standart KİMYA’ya 605 Milyon Dolara satıldı.

Daha önce yapılan özelleştirmelerde olduğu gibi yine işçiler işten atılacaklar yine sendikal örgütlenmeler dağıtılacak. Emekçilerin sofrasındaki ekmek biraz daha küçülecek. Eğitime, sağlığa ve sosyal güvenliğe ayrılan paylar daha da azalacak. Her şey parası olanlar için kolay emekçiler için biraz daha zorlaşacak.

Bu zamana kadar yapılan özelleştirmelerin sonuçları kocaman bir fiyaskodur. 30 bin kişi işsiz kalmıştır. Büyük sanayi kuruluşları arsa bedellerinin altında sermayeye peşkeş çekilmiştir. Artık bu uygulamalara son verilmelidir. KİT’ler halkındır satılamaz.

ÖDP olarak, PETKİM’in özelleştirilmesine karşı mücadele eden PETROL İŞ’in haklı direnişini destekliyoruz.

Ali YİĞİT
ÖDP Genel Başkan Yardımcısı
7 Haziran 2003