1.PARTİ MECLİSİ SONUÇ BİLDİRİSİ

4811

Özgürlük ve Dayanışma Partisi, bugün bir basın toplantısıyla Alternatif Politika Çalışma Grup programlarını paylaştı. Alternatif Politika Grupları sunumu öncesinde Parti Meclisinin Sonuç Bildirisi paylaşıldı.
Parti Meclisi Sonuç Bildirisinde, AKP’nin ülkeyi sürüklediği karanlık tablodan kurtuluşun ancak halkın öz gücüne dayanarak ve tüm toplumsal muhalefet güçlerinin ortak mücadelesiyle mümkün olduğunun altı çizildi. AKP karşısındaki tüm ilerici, demokrat, devrimci ve sosyalist güçleri birleşik mücadelenin zeminlerini geliştirmeye çağrı yapan PM Sonuç Bildirisinin tam metni şöyle;

BİRLİKTE MÜCADELE İÇİN ÇAĞRI
AKP ülkemizi İslamcı bir diktatörlüğe doğru sürüklüyor. Erdoğan, fiili diktatörlüğünü, Başkanlık Sistemi ile anayasal bir diktatörlüğe dönüştürmek, artık bir suç çetesi haline dönüşen iktidarını kaybetmemek  için 7 Haziran’dan başlayarak ülkeyi derin bir kaosa sürükledi.

AKP’nin çürümüş rejimini ayakta tutmak için giriştiği içerde ve dışarıda savaş politikaları , Türkiye’yi Ortadoğu bataklığına  sürükledi , ülke, göçmenleriyle patlayan bombalarla adeta Suriye’ye dönüştü. Türkiye, AKP iktidarında herkese düşman ve yalnız bir ülke durumuna geldi.

AKP’nin içerde-dışarıda savaş politikasının sonuçlarından birisi de IŞİD ve PKK tarafından şehirlerde patlatılan bombalarla sivillerin hedef haline gelmesidir.

Yanmış yıkılmış kentler; bombaların parçaladığı gencecik bedenler karşısında 1’e 10 hesaplarını yapan politikaların yarattığı insansızlaşmış ve sessizleşmiş bir ülke tablosudur.

Bu politikalar içerde de halkı ve tüm muhalefeti sindirmeye ve yok etmeye yönelik faşist baskı ile hayata geçirilmeye çalışılıyor.

İnsanları evlerine hapseden, mücadele etme olanaklarını daraltan, etnik ve mezhepsel bir çatışmanın zeminlerini oluşturan anlayışı ve eylemleri reddediyoruz.  Sivil halkı hedef alan insanlık dışı eylemlerin ancak ve ancak halklar arasında düşmanlık tohumlarının atılmasına yol açacaktır.

Birlikte yaşama iradesini ortadan kaldıran her türlü eylem ve politikanın bir felakete yol açacağı son derece açıktır.  Bunun karşısında ÖDP, birlikte yaşam iradesine kararlılıkla sahip çıkmaya devam edecektir.

AKP, patlayan her bombanın ardından yeni baskı politikalarına meşruluk alanı açmaya çalışmak dışında hiçbir şey yapmıyor. Patlayan bombalar, ülkenin her yanının savaş alanı haline gelmesi AKP’nin izlediği politikaların bir sonucudur.

Ülkemizin içine sürüklendiği bu her yanı karanlık tabloya asla teslim olmayacağız. Tüm muhalefet kesimlerini, örgütleri ve bireyleri geleceğimizi AKP’nin pençesinden kurtarmak, ülkemizin kaderine sahip çıkmak için birlikte mücadele etmeye, birleşik mücadele zeminlerini geliştirmeye çağırıyoruz.

Erdoğan ve AKP elindeki tüm baskı gücüne rağmen büyük bir krizin içerisindedir. Gezi’de sokağa çıkan milyonlar, bugün Cerattepe’de, Ensar Vakfı’nın çocuk tecavüzlerine, 8 Mart’ta kadınların sesinde yeniden mayalanmaktadır.

Bugün tüm sol, ilerici, devrimci ve sosyalist güçlerin sorumluluğu bu yeniden mayalanan toplumsal muhalefeti birleşik bir mücadele anlayışıyla güçlendirerek, Erdoğan ve AKP iktidarına artık son vermektir.

Ülkemizin AKP felaketinden kurtarılabilmesi ancak halkın öz gücüyle, tüm muhalefet güçlerinin ortak mücadelesiyle başarılabilir.

Birlikte Başaracağız.