YUNANİSTAN EMEKÇİLERİNİ SELAMLIYORUZ

1366

Kapitalizmin neoliberal küresel yenidünyası iflas bayrağını Yunanistan’da çekti. Avrupa merkezlerini saran krizin en derin yaşandığı ülkelerden biri olan Yunanistan, sermayenin kendisini kurtarma alanına dönüştürülüyor.

‘Şok Doktrini`nin yeni uygulama alanı haline getirilen Yunanistan`da küresel sermayeyi ve bankaları kurtarmak için AB-IMF denetiminde yeni bir sömürü paketi uygulamaya konuldu.

Bu yeni politikalar krizin de nedeni olan ve Yunanistan`ı iflasa sürükleyen neoliberal küreselleşmenin yeni bir saldırısından başka bir şey değil. Alınan kararla işçi maaşları yüzde 10 düşürülüyor, sağlık ve sosyal güvenliğe ilişkin harcamalar da azaltılıyor. Yunanistan`ın vaat edilen krediye alabilmesi ise sermayenin serbest dolaşımına kısıt getirilmemesi, özelleştirmelere bağlanıyor.

AB-IMF denetimi ile Yunanistan`da uygulanan politikalara karşı ise emekçi halkın güçlü bir direnişi de kendini gösteriyor. İktidarın artık yönetebilme kapasitesi ortadan kalkarken, egemenler şimdiden Papadimos`un sonrasını düşünüyor.

Emekçilerin, işçilerin, gençlerin Yunanistan sokaklarında yaktıkları ateş büyürken, tüm dünyanın emekçilerine de bir umut ışığı oluyor. Dünyanın denklemi artık bir avuç sömürücünün kendi iktidarını sürdürme gayreti ile halkın kendi kaderini tayin etme mücadelesi üzerine kuruluyor.

Türkiye`nin emekçileri ve ezilenleri Yunanistan`la kardeşliğimizi direniş coğrafyasını birlikte kurarak güçlendirecektir.

Yunanistan`da direnen emekçileri selamlıyoruz.
İnanıyoruz ki Yunanistan halkı ve dünya emekçi halkları kazanacaktır.

Alper TAŞ
Genel Başkan
15.02.2012