YÖK Başkanı Kemal Gürüz derhal istifa etmelidir

2430

YÖK Başkanı Kemal Gürüz ve bazı rektörlerin, Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman’ı ziyareti, sivil kesim arasındaki darbeciliğe davet çıkaran, cuntacılık ve askercilik oynamaya hevesli zihniyetlerin somutlanmış halidir.

Kamuoyunda, YÖK ve üniversite yaşamının yeniden düzenlenmesi üzerine bir tartışma yürütülmektedir. YÖK’ kendine dayanak olarak öğretim üyelerini, öğrencileri, üniversite çalışanlarını seçmek yerine Kara Kuvvetleri komutanını seçmiştir. Bu toplantı , Kemal Gürüz ve yandaşlarının temsil ettikleri 12 Eylül kalıntısı YÖK’ün, gayri meşruluğunun 20 yıl sonrasında bile devam ettiğini göstermektedir.

Kara Kuvvetleri komutanı Aytaç Yalman’ın böyle bir ziyareti kabul etmesi , kendisini ve komutanlığını ilgilendirmeyen bir konuda açıklamada bulunması kabul edilemez bir durumdur.

Bu ülkenin geleceği daha fazla ipotek altına alınamaz. Demokratikleşmenin önündeki en büyük engel sivillerdeki cuntacı – darbeci zihniyetlerdir. Bu davranışlar, üniversitelerin bilimsel özerkliğine gölge düşürmektedir. Akademik yaşam, dinden , devletten, sermayeden ve elbette silahlı kuvvetlerden bağımsız olmalıdır.

Kemal Gürüz derhal istifa etmelidir. Bu zihniyetler akademik camiadan derhal uzaklaştırılmalıdır.

Hayri Kozanoğlu
Genel Başkan
11 Eylül 2003