TUTUKLAMA TERÖRÜNE SON

4007

Bu sabah, aralarında BDP Genel Başkan Yardımcısı Erkan Pişkin, Derik Belediye Başkanı Çağlar Demirel’in ve parti yöneticilerinin olduğu 123 kişi ‘KCK operasyonu’ ile göz altına alındı.

BDP`nin Meclis`e döndüğü, yeni Anayasa tartışmaları ile Kürt sorununun siyaseten çözüm imkanlarının gelişebileceği umudunun yeşerdiği bir zamanda bu operasyonlar neye hizmet etmektedir? Başbakan Tayyip Erdoğan`ın ‘siyasetle müzakereden` anladığı bu mudur?

AKP, ‘Demokratik Açılım` sürecini ‘dağdakileri ovaya indirme` projesi olarak tanımlıyordu. Gelinen nokta ‘ovada olanların` cezaevine atılması, dağdan başka bir siyaset alanının bırakılmamasıdır.

Binlerce Kürt siyasetçi, seçilmiş Belediye Başkanı ‘KCK Davası` adıyla ‘terörist ilan edilerek` cezaevine gönderildi. Yeni Anayasa`dan önce yapılması gereken herkesi çok kolayca ‘terörist ve örgüt üyesi` ilan eden Terörle Mücadele Yasası`nın kaldırılmasıdır. Kürt sorununun demokratik çözümünün yolu tutuklamalardan değil, ifade ve düşünce özgürlüğünün daha da önünün açılmasından geçmektedir.
Göz altılara ve tutuklamalara son verilmelidir.

Alper TAŞ
Genel Başkan
04/10/2011