Türkiye yeni bir savaş bataklığına sürüklenmemeli…

2542

Türkiye ABD tarafından orta doğuda kendi çıkarları için yürütülen politikalar doğrultusunda yeni bir savaş bataklığının girdabına sürükleniyor. Saddam rejiminin olumsuzlukları arkasına gizlenen bu savaşın gerçek nedeninin orta doğu petrolleri üzerindeki emperyalist hakimiyet kavgası olduğunu herkes biliyor.

Türkiye bu savaştan kesinlikle uzak durmalı ve böyle bir savaşın önlenmesi için açık bir tavır ortaya koymalıdır. 

ABD Türkiye’nin içine düşürüldüğü ekonomik krizden yararlanarak ve bazı ekonomik yardım vaatleriyle Türkiye’yi savaşın içine sürüklemektedir. Hükümet, böyle bir savaşta ABD politikaları yanında yer alarak savaştan karlı çıkma hesapları yapmakta ve bu doğrultuda iki yüzlü bir politika gütmektedir.

Türkiye’nin böyle bir savaştan büyük zarara uğrayacağı açıktır ve bu zarar her zaman olduğu gibi yoksul halka ödetilecektir. Karlı çıkanlar ise yalnızca savaş tüccarları olacaktır.

ÖDP emperyalist ülkelerin çıkarına başlatılacak ve binlerce masum insanın ölümüne yol açacak olan böyle bir savaşa ve Türkiye’nin bu savaşa sürüklenmesine kesinlikle karşıdır. 

Dünyanın bütün ülkelerinin halkları kendi kaderlerini yalnızca kendileri belirlemelidir.

Türkiye topraklarında ABD askerlerinin konuşlanmasına, Türkiye’ deki amerikan üslerinin ve limanların savaşta kullanılmasına izin verilmemelidir. Diyarbakır, Batman, Silopi ve Şırnak’ın yeniden savaş bölgesi olmasına izin verilmemelidir.

Türkiye halkına sesleniyoruz; 

Bizim gençlerimizin kanı ve canı karşılığında yapılan savaş pazarlıklarına karşı çıkalım, savaş çığırtkanlarının karşısında, barış için mücadele edelim.

Haydar İlker
Genel Başkan yardımcısı
28 Aralık 2002 / Ankara