TÜPRAŞ’DA İŞ CİNAYETİNİN NEDENİ TAŞERONLAŞTIRMA VE GÜVENCESİZLİKTİR

4850

TÜPRAŞ’ın İzmir Aliağa’daki rafinerisinde sabah saatlerinde yaşanan patlama sonucu şu ana kadar alınılan bilgilere göre 4 işçi hayatını kaybetti. Uzun bir süredir kullanılmayan bir tankın bakımı sırasında yaşanan patlama emekçilerin canı pahasına çalıştığını bir kez daha maalesef ortaya koydu.

Ülkenin en büyük sermayedarlarından olan Koç Holding’e ait TÜPRAŞ’ta yaşanan bu üzücü olay çalışma hayatının acımasızlığı bir kez daha ortaya sermiştir. Ülkenin en büyük sermayedarları işçileri taşeronlarda güvencesiz bir şekilde çalıştırarak karlarına kar katarken emekçilere sömürü, güvencesizlik hatta bu patlamada olduğu gibi ölüm reva görülmektedir.

Bu bir kaza değildir iş cinayetidir.

Bu cinayetin de esas nedeni taşeronlaştırmadır. Tankın bakımını TÜPRAŞ’ın tabiriyle ‘yüklenici firma’ bütün işçilerin bildiği ismiyle taşeron şirket yapmaktadır. Daha fazla kar elde etmek için yeterli İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği önlemleri alınmadan ağır risk taşıyan işleri daha fazla kar baskısıyla taşeron işçilere yaptırmak bu patlamanın zeminini hazırlamıştır.

Çalışma Bakanlığı Mayıs ayında sıfır kaza kampanyası başlattı. Bu kampanyadan sonra 13 Mayıs ile 12 Eylül tarihleri arasında en az 753 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. İş cinayetlerinin bitmesi için göstermelik mevzuat değişikliklerinin veya kampanyaların etkisinin olmadığını bu istatistik bile göstermiştir. İş cinayetlerinin bitmesi için; meslek örgütlerinin de içerisinde olacağı etkin İSİG kuralları ve denetimi devreye girmeli, taşeron ve güvencesiz çalışma biçimleri yasaklanmalı, güvenceli-sendikalı-toplu sözleşmeli çalışmanın önündeki engeller kaldırılmalıdır.

TÜPRAŞ’ta hayatını kaybeden işçilerin ailelerine başsağlığı dilerken yaralı işçi kardeşlerimize acil şifalar diliyoruz.

ÖDP İŞÇİ-EMEKÇİ ÇALIŞMA GRUBU