TMO FINDIK FİYATINI AÇIKLADI ÜRETİCİYE DEĞİL TEFECİYE-TÜCCARA, EMPERYALİST TALANA GÜVENCE

2939

TMO, fındık fiyatını 10 TL olarak açıkladı. Bu üreticileri koruyan bir taban fiyat değil, fındık fiyatını 8 TL civarında tutan piyasaya güvence vermektir.

TMO’nun açıkladığı fiyatla, fındık fiyatı tefeci-tüccar ve yabancı şirketleri güvence altına almaktadır.

15 yıllık AKP iktidarının sonunda fındığın egemenliği üreticilerden tamamen alınarak, başta İtalyan Ferrero olmak üzere yabancı gıda şirketlerinin hakimiyetine bırakılmıştır.

Her fırsatta yerli ve milli olmaktan söz edenler, fındık üreticilerini yabancı gıda şirketlerinin sömürüsü altına sokmuştur.

Fındığın maliyetinin çok altında olan fiyatlarla belirlenen ortamda üretici fındık toplayamaz hale getirilmektedir. Bu da yabancı gıda şirketlerine toprak satışı sürecinin önünü açmaktadır.

TMO’nun açıkladığı bu fiyat, bu süreci devam ettirme niyetinin göstergesidir.

Binbir emekle dalda fındık toplamaya devam eden üreticilerin hakkını, emeğini hep birlikte savunacağız. Ülkemizin tüm zenginliklerini yabancıların egemenliğine terk eden, topraklarımızı ekilemez-biçilemez hale getiren bu düzene karşı tüm üreticileri birlikte mücadele çağırıyoruz.

Partimiz, bu yağma-talan ve sömürü politikalarına karşı Eylül ayında gerçekleştireceği Üreticiler Çalıştayı ile birlikte başlayarak mücadelesini sürdürecektir. Ayrıca önümüzdeki günlerde Fındık Raporu yayınlayarak, fındıkta yaşanan sömürüyü ayrıntılı olarak ortaya koyacaktır.

Başkanlar Kurulu