TEZKEREYE HAYIR SAVAŞA HAYIR

4757
Irak ve Suriye’ye sınır ötesi operasyon konusunda hükümete verilen yetkinin bir yıl daha uzatılmasını öngören Başbakanlık Tezkeresi, TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Meclis tezkereyi görüşmek üzere bugün olağanüstü toplanıyor.
AKP iktidarı ‘Kürdistan Bağımsızlık Referandumu’na karşı askeri müdahale kartını oynamaya niyetleniyor.
25 Eylül’deki referanduma ilişkin yaptığımız ‘Irak’ta Savaş Değil Barış, Bağımsızlık Değil Demokratik Birlik’ açıklamamızda da ifade ettiğimiz üzere, Irak Kürdistan’ına dönük askeri bir müdahale asla kabul edilemez. Bu tür bir müdahale içerde ve bölgesel düzlemde daha büyük bir savaşın fitilini ateşleyecektir.
Suriye’de ve Irak’ta bölge askeri müdahalelerle parçalanmış, ülkemiz AKP’nin fetihçi-savaşçı dış politika anlayışının sonucu olarak bu ateşin içine sokulmuştur.
Bu tür saldırgan bir dış politika anlayışı ülkemize sadece şiddet ve huzursuzluk taşır. Türkiye bugüne kadar bu anlayışın bedelini en ağır şekilde ödedi.
Tezkereye destek vereceğini açıklayan CHP’yi de uyarıyoruz. AKP’nin dış politikasını eleştirip tezkereyi desteklemenin hiçbir tutarlı tarafı yoktur.  Irak’ta, Suriye’de çözüm savaş değil barıştır!
Ülkede ve bölgede barış için TEZKEREYE HAYIR!
Başkanlar Kurulu