TECAVÜZÜ CESARETLENDİRDİNİZ, AKLADINIZ, HESAP VERECEKSİNİZ!

1267

Daha önce İslahiye ve Nizip’te sarsıldığımız Suriyeli çocuklara tecavüz haberiyle dün bir kez daha Gaziantep’te karşılaştık. İç savaştan kaçıp Gaziantep’e yerleşen Suriyeli ailenin 9 aylık bebeği cinsel istismara uğradı. Haberin ardından haberi yapan BirGün Gazetesi muhabirine ölüm tehditleri yağdı.

Bundan önce de uyarmıştık. Kamplardaki denetimsizliğe son verin, mültecilere insanca yaşama koşullarını sağlayın, mültecileri mezhepçi nüfus politikasının ve AB’ye karşı kirli şantajın malzemesi olarak kullanmaktan vazgeçin demiştik. Bugün yaşanan bu iğrençlik iktidarın itiraz ettiğimiz bu noktalardaki ısrarının, gerici politikasının bir sonucudur.

Bu rezaletin sorumlusu sadece tecavüz eden vahşi değil, tacizi-tecavüzü aklayıp meşrulaştıran uygulamaları tepeden aşağı uygulayan siyasi iktidardır. Dün İslahiye’ye, Nizip’e ses çıkarmayanlar, Ensar’ın arkasına dizilenler bugün Gaziantep’teki bu suça ortaktır. AKP,  kamu kaynaklarıyla beslediği tecavüz yurtlarında işlenen insanlık suçlarının üstünü örtmeye çalışarak suç ortaklığı yapmıştır. İktidarın kadın düşmanı politikalarla, çocuk istismarına karşı uygulanan ceza indirimleriyle cesaretlendirdiği sapıklık her yeri sarmış durumdadır. Sadece fail değil, bu noktaya gelirken gereken önlemleri almayanlar, aklamaya çalışanlar, herkes utanç içerisinde hesap vermelidir.

Bir kez daha söylemekte fayda var. Kilis’te, Antep’te, Maraş’ta karşımıza çıkan toplumsal çürümenin çözümü daha önce dile getirdiğimiz gibi Suriyeli mültecilere  vatandaşlık verilip oy deposu olarak kullanmak değildir. İlk etapta yaşam koşulları iyileştirilmelidir. Çalışma hayatında mültecilere modern köle gözüyle bakılmamalıdır. Kamplardaki denetimler artırılmalı, giriş çıkışlar kontrol edilmelidir. AKP, mezhepçi-faşist bakış acısıyla mülteci sorununa yaklaşma tutumunu derhal terk etmelidir.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi

 

 Göç ve Mültecilik Çalışma Grubu