TARIK AKAN HALKLARIN YÜREĞİNDE YAŞAYACAK

1343

“Sararıp dökülmeden önce kızaran yapraklar ki onlar” diyordu Can Yücel, 1970’lerin devrimcileri için. Bugünlerde tek tek sonbahara, kışa karşı direnişi yüreğinde kıvılcım olarak taşıyan sanatçılarımızı yitiriyoruz. Vedat Türkali’nin aramızdan ayrılışının hüznünü taşırken, bugün de Tarık Akan’ın ölüm haberi hepimizi derinden sarstı.

 Tarık Akan, Türkiye sinemasında aykırı bir sima olarak var oldu. Yakışıklı jön kalıbını kırarak, kent yoksullarının, işçilerin, ezilenlerin, köylülerin sesi olmaya çalıştı. Canım Kardeşim’den, Sürü’ye, Yol’dan, Demiryol’a, Maden’den Kanal’a pek çok filmde politik duruşunu sergiledi. 1980’lerin baskı ortamında sessiz kalmayı reddetti ve iki buçuk ay 12 Eylül zindanlarında yattı. Rüzgâr nereden eserse oraya meyleden her dönemin “yıldız”larına inat, devrimci-demokrat bir duruş sergiledi. Yaşamının son anına kadar sanat ve özgürlük mücadelesinin en ön saflarında yılmadan mücadele etti.

 Direncini, umudunu, kararlılığını ve insanlığa olan inancını yitirmeyen Tarık Akan, halkların yüreğinde yaşamaya devam edecektir. Mekanı yıldızlar olsun.

ÖDP Kültür Sanat Çalışma Grubu