Tarih sizi affetmeyecek…

2526

AKP hükümeti halkın büyük bir çoğunluğunun rızası hilafına;
Irak halklarının rızası hilafına;
ABD kukla Geçici Konseyinin bile karşı olmasına rağmen;
Amerikan emperyalizminin talebi üzerine; ne Saddam ne Amerikan işgali diyen komşu Irak halkı üzerine asker göndermeye, işgal güçlerine katılmaya karar verdi.

AKP hükümeti Mecliste kararı gizli oturumda alarak kamuoyundan ne gizlemektedir ? ABD ile neyin pazarlığı yapılmıştır. Ülkede yaşayan her yurttaşın bunu bilme ve öğrenme hakkı vardır.

Savaş gibi toplumun bugününü değil geleceğini de şekillendirecek önemli bir olay yalnızca siyasilere ve askerler bırakılmayacak kadar ciddi ve önemli bir meseledir. Halkın iradesine baş vurulmadan böyle bir karar alınamaz.

ABD’nin stratejik müttefiki İsrail’in Suriye’ye saldırdığı, bir ortamda, Türkiye yalnız Irak’a asker göndermiş olmuyor, bölgede İsrail ve ABD ile birlikte komşuları Suriye ve İran’a karşı bir kutsal ittifakta yer almış bulunuyor.Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün bugün yaptığı ABD ile stratejik ortak olmak istiyoruz açıklaması da bunu göstermektedir.

AKP hükümeti ülkeyi bataklığa sürüklemektedir. Hiçbir halk işgal güçlerinin yardımcılarını çiçekle karşılamaz. Türk ordusu hiçbir meşru dayanağı olmadan girdiği Irak’ta ABD askerleri nasıl karşılandıysa öyle karşılanacaktır. İşgalci güçlere katıldığımız an ülkeye her gün gençlerimizin cenazesi gelecektir. Hükümet, bunun altından asla kalkamayacaktır. Her cenaze töreni aynı zamanda AKP’nin de mezara gömülmesi töreni olacaktır.

Tarih bu kararı alanları unutmayacaktır.

Hükümet “tamamen duygusal” tutumunu mazur göstermek için aba altından soba göstererek Kürt meselesine gönderme yapmaktadır. Kürt meselesi, ancak Türkiye’de yaşayan insanlar ve demokratik bir anlayışla çözülebilir. ABD ile yapılacak pazarlıkla çözülemez. Bölgedeki yeniden paylaşımdan nasiplenmeye çalışmak, yalnızca Kürt meselesinde değil Filistin meselesinde de İsrail ve ABD’nin peşi sıra felakete sürüklenmek anlamına gelecektir.

Barıştan ve adaletten yana , insanlık onurunu sahip çıkanlar, geleceğimizin, onurumuzun, ekmeğimizin, ABD emperyalizmin egemenlik planlarına peşkeş çekilmesine, kardeş kanı dökülmesine izin vermeyecektir.

Hayri Kozanoğlu
Genel Başkan
8 Ekim 2003