SURİYE’YE EMPERYALİST SALDIRIYA HAYIR

4269
ABD emperyalizmi Doğu Guta’da kimyasal gaz iddiaları üzerine Suriye’ye karşı yeni bir saldırı hazırlığında.
Suriye’ye emperyalist müdahalenin bahanesi yapılmak istenen ve daha önce de defalarca gündeme getirilen ‘kimyasal gaz’ iddiaları bir kez daha, tam da Doğu Guta’da cihatçılar boşaltmaya başlamışken, ısıtılıp servis edildi.
Yönetim kadrosunu güvenlik bürokrasisinin şahin kanadından tesis eden ABD Başkanı Trump Suriye’deki şüpheli kimyasal saldırıyla ilgili olarak ’24 saat içinde hızlı bir karar alabileceğini’ söyledi.
Emperyalistler savaş tamtamları çalıyor. Bölge diken üstünde. Rejim değiştirme iddiasıyla bölgedeki taşeronlarıyla birlikte Suriye’yi bugünkü kaosa sürükleyen ABD liderliğindeki Batı emperyalizminin tam da cihatçılar yenilmeye yüz tutmuşken bir kez daha savaş baltalarını çıkarmaları tüm bölge için büyük tehlike.
Trump ABD’si Suriye’yi vurma planları yapması vesilesiyle, memleketimizdeki siyasal İslamcıların maskesi bir kez daha düştü.. Siyasal İslamcı koro hep birlikte Suriye’ye emperyalist müdahale çığırtkanlığı yapmaya başladı. Bir kez daha görüldü ki siyasal İslamcılar anti emperyalist olamazlar.
AKP/Saray rejiminin de kimyasal iddiaları üzerinden Suriye’yi sıkıştırmak istemesi manidar. Bir tarafta “kimyasal kullanılmadı” diyen Rusya ile iş tutmaya çalışırken, diğer taraftan bindikleri ABD kayığından saldırı korosuna katılmaları iki yüzlü politikalarının bir yansıması.
Rusya, bağımsız gözlemciler ve Suriye yönetimi kimyasal kullanılmadığını söylüyor. İster istemez Suriye Doğu Guta’da islamcı çeteleri yenilgiye uğratırken neden kimyasal kullanıp uluslararası topluluğun şimşeklerini üzerine çeksin sorusu akla geliyor.
Bir kez daha tekrar ediyoruz ki küresel hegemonya savaşının kanlı arenasına dönüşen Suriye’den büyük güçler ve‘vekilleri’ dahil dahil tüm yabancı güçler derhal çekilsin. Suriye’nin kaderine Suriyeliler karar versin.
Özgürlük ve Dayanışma Partisi
Dış Politika Çalışma Grubu