SOL GÜÇ BİRLİĞİNİN ADAYLARINI PLATFORMLAR BELİRLEMELİDİR

1022

28 Mart 2004 ‘te yapılacak olan Yerel Seçimlerle ilgili birçok il , ilçe ve beldede emekten, demokrasiden, özgürlükten yana siyasi partiler “yerel platformlar” üzerinden güç birliği oluşturmaktadır. Bu platformlar her geçen gün daha da güçlenerek çoğalmakta, yaygınlaşmakta, kendi aday ve program çalışmalarını yürütmektedir.

Bugün bazı gazetelerde, ÖDP eski Genel Başkanı Sayın Ufuk URAS’ a ve bazı kişilere adaylık önerildiği haberi yer almaktadır. Sayın Ufuk URAS’ın İzmir Büyükşehir Belediye Başknalığı’na şu an için adaylığı söz konusu değildir. ÖDP herhangi bir partinin yerel platformlar adına aday arayışını veya platformlara aday dayatmasını da doğru bulmamaktadır. 

ÖDP, adayların partilerin genel merkezleri tarafından belirlenmesi yerine her yerel platformun kendi adayını kendisinin belirlemesini öngörmektedir. 

Bu türden asparagas haberler kamuoyunda yanlış beklentilerin doğmasına neden olduğu gibi yerellerde süren çalışmalara da sekte vurmaktadır. 

ÖDP bu sürecten çıkar hesaplarından uzak, eşit ilişkiler temelinde, dayatmacı olmayan bir yaklaşımla “yerel platformların” güçlendirilmesi yoluyla çıkılmasının doğru olduğunu düşünmektedir.

Kamuoyunun bilgisine sunarız.

Alper TAŞ
Genel Başkan Yardımcısı
17 Ocak 2004