SİVAS’IN IŞIĞINI SÖNDÜRMEMEK İÇİN GERÇEK BİR LAİKLİK İÇİN MÜCADELEYİ BİRLEŞİK BİR MUHALEFET ANLAYIŞI İLE BÜYÜTELİM

1601

Sivas Katliamı’nın 21. yılındayız. Katliamda kaybettiğimiz insanlarımızı bir kez daha sevgi ve saygıyla anıyoruz. Katledenleri bir kez daha lanetliyoruz.

21 yılın ardından katliamın sorumluları zaman aşımı ile korunurken, bu zihniyetin sahipleri bugün mezhepçilikle ülkemizi yeni felaketlere doğru sürüklüyor.

Bu zihniyetle hesaplaşmadan, Sivas’ın katilleriyle gerçek bir hesaplaşma da mümkün değil.

Bugün Cumhurbaşkanı adaylığını açıklayan Erdoğan ve AKP iktidarı, gericiliği mezhepçi temelde geliştirerek toplumsal yaşamın tüm alanlarını teslim almaya tüm özgürlükçü dinamikleri yok etmeye çalışıyor.

Alevilerin eşit yurttaşlık taleplerine kulaklarını tıkayan AKP, iktidarını bölgede ve ülkemizde körüklediği mezhepçiliğe dayandırarak geliştirmeye çalışıyor.

Bölgemizde ve ülkemizde mezhepçi temelde gelişirilen ayrıştırmaların geldiği nokta bugün Suriye ve Irak’ta görülmektedir. IŞİD çetelerini para ve silahla besleyen AKP, ülkemizi de giderek benzer bir iklime doğru sürüklemektedir.

Sivas’ın ışığına sahip çıkmak bugün gelişen bu gerici zorbalık ve mezhepçilik karşısında gerçek bir laiklik mücadelesini birleşik bir muhalefet anlayışı ile güçlendirmektedir.

Alevilerin eşit yurttaşlık hakkı güvence altına alınmalı, Cemevleri ibadethane olarak kabul edilmeli, Diyanet İşleri Başkanlığı ve devletin dine yönelik tüm müdahaleleri sonlandırılmalıdır. Ülkemizde ve bölgemizdeki mehzepçilik politikası terk edilmelidir.

Alper Taş                                   Bilge Seçkin Çetinkaya
ÖDP Eş Genel Başkanı                ÖDP Eş Genel Başkanı