Şimdi her yerde HAYIR deme zamanı!

2611
Yunanistan halkı Pazar günü Troyka’nın acımasız uygulamalarının dayatıldığı kemer sıkma programı için gerçekleştirilen referandumda kararını HAYIR olarak verdi.
Halk tüm tehdit ve şantajlara rağmen seçimini eşit, özgür ve bağımsız bir Yunanistan’dan yana kullanarak; bölgeden dışlanma, mali çöküntü, bankacılık sisteminin iflası vb finans oligarklarının sürdürdükleri tehdit ve gözdağına karşı bir kez daha KORKMUYORUZ, AYAKTAYIZ dedi.
Yunanistan’dan başlayan İspanya, Portekiz’de sokağa taşan, tüm Avrupa’da güçlü bir iradeye dönüşen “başka bir Avrupa” talebi şimdi daha güçlü bir mücadeleye dönüşmüştür. Yunanistan halkı kendi özgücüne inanmanın, bir arada olmanın tüm zorlukları yeneceğini tüm dünyaya kanıtlamıştır. Madrid’in Sol Meydanı’ndan Paris’in Cumhuriyet Meydanı’na, İstanbul’un Taksim’ine uzanan dayanışma tüm dünya emekçilerinin %1 için %1 tarafından yönetilen bu köhnemiş düzene teslim olmayacaklarını en güzel örnekleriyle sergiledi.
Yunanistan halkının onurlu bir yaşama dönük attığı bu ikinci adımdan sonra nelerle karşılaşacağını tahmin etmek zor değil. Paranın iktidarını insanlığın tüm değerlerini ezerek kullanmaktan çekinmeyen Avrupa Burjuvazi’sinin kirli oyun ve şantajları şüphesiz ki devam edecektir. “Bizden başka çareniz yok” tehditleriyle mali ve sosyal yönden yıpratma, geleceğe ilişkin umutları teslim almaya dönük halk desteği ile iktidara gelen Syriza’nın itibarını geriletme vb birçok tanıdık senaryo şimdiden oynatılmaya başlamıştır.  Bu saldırılara karşı en güçlü direniş, Yunanistan halkının tüm zorluklara karşı yaktığı umut ateşini bugünden yarına büyütmek, emekten ve halktan yana bir gelecek kurma yolunda halkın özgücüne dayanan mücadeleyi bir adım ileri taşımaktır. Böylesi bir sorumlulukla yola çıkan Syriza hükümeti şimdi referandumdan aldığı destekle daha güçlü adımlar atma olanağına da kavuşmuştur.
IMF’nin, Avrupa burjuvazisinin acı reçetelerini onların suratlarına çarpan Yunanistan halkı, bu onurlu mücadele yolunda asla yalnız yürümeyecektir. Şimdi bu umudu çoğaltmanın, yaygınlaştırmanın zamanıdır…