ŞİMDİ DAYANIŞMA ZAMANI

4079

Van’da kardeşlerimiz şimdi can mücadelesi veriyor. Kış gününde evsiz-barksız kalanlar acılarıyla birlikte ayakta kalmaya çalışıyor. Görüyoruz ki her fırsatta ‘büyüklük taslayan devlet’ gerekenleri yapmakta yine yetersiz kalıyor. Bizler Van’daki kardeşlerimizi asla yalnız bırakmayacağız. Onları dayanışma ile kucaklamak için dayanışma çalışmalarımızı başlattık.

 ŞİMDİ ACILARI SARMA DAYANIŞMA ZAMANI

Yine büyük bir acıyla sarsıldık. İnsan hayatını hiçe sayan rantçı-piyasacı düzenin faturası insanlarımıza çıktı. Van ve Erçiş büyük bir yıkım altında kaldı. Yüzlerce insanımız hayatını kaybetti, yüzlercesi yaralandı. Kaybettiğimiz kardeşlerimizin ailesine baş sağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.
Ölümlerin nedeni rantı-parayı insan hayatından daha değerli gören bu düzendir. Ölümlerin nedeni kentsel düzenlemeyi yeni rant kapıları açmak olarak görenlerdir. Yıllardır depreme karşı önlem almak adı altında yalnızca piyasa eliyle –sigortacılığa dayalı- deprem rantı yaratanlardır.

Yıllardır yeni bir felaket yaşanmadan önlemler alınması konusundaki her tür uyarı iktidar tarafından göz ardı edildi. Bu büyük felakete kadar 2011`de yaşanan Simav, Tekirdağ ve Elazığ depremleri de uyuyanları uyandırmaya yetmedi.

Van`da kardeşlerimiz şimdi can mücadelesi veriyor. Yüzlercesi göçüklerin altından kurtarılmayı bekliyor. Kış gününde evsiz-barksız kalanlar acılarıyla birlikte ayakta kalmaya çalışıyor. Görüyoruz ki her fırsatta ‘büyüklük taslayan devlet` gerekenleri yapmakta yine yetersiz kalıyor.

Bizler Van`daki kardeşlerimizi asla yalnız bırakmayacağız. Onları dayanışma ile kucaklamak için dayanışma çalışmalarımızı başlattık. Evet, şimdi dayanışma zamanı!

Depreme karşı acil ve kalıcı tedbirler bir an önce kamu eliyle alınmalıdır. Türkiye dünyanın en önemli deprem kuşakları üzerinde yer almakta, ülkenin yüzde 92`si nüfusun ise yüzde 98`i deprem riski ile karşı karşıya bulunmaktadır.

Ülkemiz gerçeğine bakıldığında ise 18 milyonu aşan yapı stokunun yüzde 67`si ruhsatsız ve kaçak, yüzde 60`ı 20 yaş üzeri konutlardan oluşmakta ve yüzde 40`ı oturulamaz ve depreme karşı güçlendirilmesi gerekir durumdadır. Bunların içerisinde en kötü durumda olan ise kamu binalarıdır.
Depreme karşı bugünden acil bir eylem planı devreye sokulmalıdır. Yapı Denetim Sistemi kamu eliyle depreme dayanıklı, nitelikli binaların yapılmasına yönelmelidir. Eğer söz konusu olan insan hayatı ise kar-zarar hesabı yapılamaz. Maliyetine bakılmaksızın mevcut yapı stokunun depreme dayanıklı hale getirilmesinden, yeni yapıların buna uygun olarak inşa edilmesine karar bütüncül bir eylem planı kamu eliyle hayata geçirilmelidir.

Ve iktidarı bir kez daha uyarıyoruz. Artık Yeter, depreme karşı önlemleri biran önce alın.
ÖDP, depreme karşı alınan önlemleri izlemek üzere izleme komisyonları kuracak, bu sürecin takipçisi olacaktır.

Alper TAŞ
Genel Başkan