SERVER TANİLLİ’Yİ UNUTMAYACAĞIZ

4154

Ülkemizin önemli bilim insanlarından birisini daha kaybettik. Anayasa hukukçusu, profesör Server Tanilli Hoca’nın yaşamını yitirmesinin büyük üzüntüsü içerisindeyiz.

Server Tanilli, yaşamı boyunca adaletin ve demokratikleşmenin önemine işaret etti ve bu doğrultuda çok sayıda çalışmaya imza attı. “Uygarlık Tarihi” başta olmak üzere pek çok eseri demokrat, ilerici, devrimci insanların başucu kaynaklarından oldu, solun fikir bahçesini zenginleştirdi.

Faşist saldırıların yoğunlaştığı 12 Eylül öncesi dönemde silahlı bir saldırı sonucu Server Tanilli`nin de belden aşağısını tutmaz oldu. Buna rağmen 12 Eylül darbesiyle ülkeyi saran karanlığa teslim olmadı, özgür ve demokratik bir Türkiye için mücadele etti.

Bugün hakim olan çorak fikir hayatında Server Tanilli gibi aydınların çalışmalarına daha çok ihtiyaç var. Bu nedenle, onun eserlerini, yaşamını ve mücadelesini gelecek kuşaklara aktarmak, yeniden ve ilerleterek üretmek hepimizin sorumluluğudur.

Başta Cumhuriyet Gazetesi olmak üzere, Server Tanilli`nin ailesine, yakınlarına ve dostlarına başsağlığı diliyor, acılarını paylaşıyoruz.

Alper Taş
Genel Başkan
30.11.2011