SAVAŞA HAYIR KERKÜK’TE ORTAK YÖNETİM

4522
ABD’nin 2003’teki Irak işgali ülkeyi insani, ekonomik, sosyal olarak felce uğratmakla kalmayıp, etnik, dini, mezhepsel eksenlerde de böldü. Kerkük’te son yaşananlar da bu trajedinin son perdesi. Kentte boğaz boğaza gelen Irak devlet güçleri ile Kürtler’in ortak yönü, birliklerinin ABD tarafından eğitilmiş ve silahlandırılmış olması.
Kerkük’ün Bu Noktaya Gelmesinde Dış Güçlerin Payı Büyüktür
AKP iktidarı önce Barzani yanında saf tutup, Kerkük petrolünün Kürt Bölgesel Yönetimi tarafından kullanılmasını sağladı, Bağdat yönetimine cephe aldı. Şimdi de Irak devlet güçlerinin yanında, bağımsızlık referandumuna giden Kürtler’e karşı yeni bir cephe açmaya hazır olduğunu bildiriyor. Saray Rejimi, iç siyaseti oya tahvil etmek, ülkedeki milliyetçi ve şoven ortamı körüklemek için bölge halkına yeni acılar yaşatacak bir maceraya girmekten çekinmeyebilir. Tek çekincesi ABD’den yeşil ışık gelmemesi, emperyalizmle yeni bir gerginliği göze alamaması olabilir. İsrail de referandum sürecinde kasıtlı olarak “bağımsızlıktan” yana görünüp, ülkedeki fay hatlarını derinleştirdi, KDP’ye olan tepkileri ateşledi.
Kısaca, gelinen noktada, ABD, Türkiye ve İsrail gibi dış güçlerin de büyük vebali vardır. Gelen haberler, Kerkük’teki kaos ortamını fırsat bilen İŞİD’in yeniden saldırıya geçtiğini gösteriyor.Kanlı Cihat örgütünün kalıcı bir başarı elde etmesi mümkün değilse de, bölgedeki sivil insanlara yeni acılar yaşatması olasıdır.
Kerkük’ün Petrol Kaynakları Irak Halkının Ortak Zenginliğidir
Kerkük tarihsel olarak Kürtlerin Araplar’ın, Türkmenler’in, özünde etnik ve dini kimliğine bakılmaksızın Irak’ın tüm renklerinin ortak kentidir. Barzani’nin fırsattan yararlanma arzusuyla Kerkük’ü bağımsızlık referandumuna dahil etmesi ciddi bir hata olmuştur. Tarafların öncelikle kentin petrol zenginliğini kontrol etmeye çalışması, panik halinde göç eden yaşlı, kadın, çocuk sivillerin durumunu gözetmemesi, çatışmanın asıl hazin nedenini ortaya koyuyor. Kim hangi askeri başarıyı elde ederse etsin, Kerkük’ün petrol kaynakları Irak halkının ortak zenginliğidir.
Kentin ‘Ortak Yönetimi’ En İyi Çözümdür
Bu temelde petrol yataklarından hak ve adalet temelinde yararlanılması, elde edilen gelirin silahlanmak, ABD emperyalizmi fedaisi ordu beslemek için değil, ekonomik ve sosyal büyük bir gerileme içerisinde bulunan halkın ihtiyaçları için harcanması sağlanmalıdır. Mevcut konjonktürde kentin “ortak yönetimi” en iyi çözümdür. Kerkük’te Kürtler, Araplar, Türkmenler ve tüm diğer unsurlar kardeşçe “birarada” yaşamalı, doğal zenginliklerin askeri çözümlere gidilmeden nasıl kullanılacağı karara bağlanmalıdır. Başta ABD emperyalizmi tüm dış güçler Irak’tan ellerini çekmelidir.
Başkanlar Kurulu