SAMSUN’DA TOKİ CİNAYETİ

2571

AKP iktidarında Türkiye yoksullar için bir mezarlığa dönüştü. Şimdi de Samsun Canik’te dere yatağına yapılan TOKİ konutlarında ocaklar söndü, sekiz insanımız hayatını kaybetti.

Dere yatağında yapılaşmaya izin verilmemesi gerekirken, bunun bizzat devlet eliyle çiğnenmiş olması durumun vahametini göstermesi açısından çarpıcı bir gerçek olarak ortaya çıktı.

Daha fazla sömürme ve kar hırsı inşaatlarda, fabrikalarda, evlerinde yoksuları öldürüyor. AKP düzeninde zenginler için gök delenler, süper lüks konutlar inşa edilirken yoksullar yaşadıkları yerlerden edilip risk altında barınmak zorunda bırakılıyor.

Yoksulların, evlerine, toprağına, suyuna el koyarak sermayeye daha fazla rant alanı açan AKP, zengini daha zengin ederken yoksulları da ölümle yüz yüze yaşamak zorunda bırakıyor.

Yaşanan ölümlerin sorumlusu, kentleri bir rant alanına dönüştürerek TOKİ`ler aracılığıyla kendi yandaşını zengin eden; yoksulları yerinden eden evine-ocağına el koyan AKP iktidarıdır.

Yoksullar için ölüm ve zulümden başka bir şey ifade etmeyen AKP iktidarına karşı yoksulların, emekçilerin yaşamına, insanca yaşam hakkına sahip çıkarak tüm bu cinayet ve katliamların hesabını sormak için kararlılıkla mücadele edeceğiz.

Şimdi yapılması gereken, gözünü tüm bilimsel ve insani gerçeklere yuman imar anlayışını terk etmek ve bölgenin özelliklerini dikkate alarak acil afet planı oluşturulmaktır.

Ölen insanlarımızın yakınlarına başsağlığı diliyor, acılarını paylaşıyoruz.

Alper Taş
Eş Genel Başkan
04.07.2012