SAĞLIKTA SOYGUNUN YENİ AŞAMASI: TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASI

2547

AKP Hükümeti’nin eli vatandaşın cebinden çıkmıyor.

Yıllardır “Genel Sağlık Sigortası çıkardık, artık dünyaya gelen her çocuk sigortalı doğacak, bütün vatandaşlar sigortalı olacak, böylece sağlık hizmetini ücretsiz olarak alacak.” demişlerdi.
Yalancının mumu yatsıya kadar yanar ediye boşuna demmişler.
Genel Sağlık Sigortası yetmedi, şimdi de “Tamamlayıcı Sağlık Sigortası” başlıyor.
Bundan sonra vatandaşlar olarak bir yandan devlete Genel Sağlık Sigortası primi bir yandan da özel sigorta şirketlerine Tamamlayıcı Sağlık Sigortası primi ödemek zorunda kalacağız.

Sosyal Güvenlik Kurumu`nun 28 Haziran tarihli “Tamamlayıcı veya Destekleyici Sağlık Sigortası Uygulamaları”na dair Genelgesi`nde şöyle yazıyor:
“Özel sağlık sigortasının bir türü olan ‘Tamamlayıcı veya Destekleyici Sağlık Sigortası`, genel sağlık sigortasının temel teminat paketi içerisinde yer almayan, temel teminat paketinde yer alıp kısmen karşılanan, yani cepten ödeme yapılan ya da bireylerin daha yüksek standartlarda sağlık hizmeti talep ettiği durumlarda devreye giren özel sağlık sigortası türüdür.”
Hükümet açık olarak itiraf ediyor; Genel Sağlık Sigortası her türlü sağlık hizmetini kapsamayacak, kapsadıklarının da tamamını ödemeyecek, bize ödetecek.
Tahminlere göre Tamamlayıcı Sağlık Sigortası primi olarak kişi başı 50 TL ödememiz gerekecek. Dört kişilik bir aile için bütçemizden, cebimizden, soframızdan aylık 200 TL, yıllık 2.400 TL daha eksilecek demektir.
Üstelik özel sigortaların eline düşeceğiz.
Eğer çocuğumuz doğuştan kalp hastası ise, eğer kendimiz böbrek hastası isek, eğer eşimiz kansere yakalanmışsa çok daha fazla para ödemek zorunda kalacağız.
(Sosyal Güvenlik Kurumu`nun Genelgesi`nde bir de hiç çekinmeden “daha yüksek standartlarda sağlık hizmeti” demişler. Şu anda aldığımız hizmetin “alçak standart”ta, yani kalitesiz olduğunu da itiraf etmişler.)

Özgürlük ve Dayanışma Partisi olarak diyoruz ki;
·     Sağlık, her vatandaş için doğuştan kazanılmış bir haktır.
·     Maddi durumu ne olursa olsun, her vatandaş hastalandığında, güçsüz-muhtaç duruma düştüğünde en iyi sağlık hizmetini almayı hak eder.
·     Bütün vatandaşlara eşit, ücretsiz ve nitelikli sağlık hizmeti sunmak devletin en öncelikli görevlerindendir.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi olarak diyoruz ki;
·        Genel Sağlık Sigortası da Tamamlayıcı Sağlık Sigortası da birer soygundur.
·        Sağlıkta “alçak standart”, “yüksek standart” olmaz.
·        AKP`nin dediği gibi “Zengin olan, parasını ödeyen, primlerini yatıran kaliteli sağlık hizmeti alır; fakir fukara, garip gureba da en kötü koşullarda sürünür, parası yoksa da ölür.” demek insanlık dışıdır.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi olarak diyoruz ki;
AKP SAĞLIĞA ZARARLIDIR!
Her geçen gün elini cebimizin daha diplerine doğru sokan,
Sağlıkta sürekli olarak yeni ödeme kalemleri getirereksağlık hakkımızı gasp eden,
Sağlığı piyasalaştıran, ticarileştiren, özelleştiren,
Sağlığımızı özel hastane patronlarına, özel sigorta şirketlerine pazarlayan,
Zenginlerin dostu, fakir fukaranın düşmanı AKP`ye karşı hep birlikte mücadele edelim.

Bilge Seçkin ÇETİNKAYA
Eş Genel Başkan
06.07.2012