ORTAÖĞRETİMDE TÜRBAN İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜ DEĞİL ÇOCUKLARA YÖNELİK DİNSEL BASKININ İFADESİDİR

1131

MEB tarafından 2014 yılında yapılan yönetmelik değişikliği ile ortaöğretimde türban takılmasının önü açılmıştı. 

Danıştay 8.Dairesi, söz konusu yönetmeliğin iptali için açılan davayı reddederek, ortaöğretimde türban takılması kararını onayladı.

Ortaöğretimde türbanın serbestleştirilmesi, kılık kıyafet özgürlüğü olarak tanımlanamaz. AKP iktidarı, 4+4+4 eğitim sistemine geçişle birlikte sistematik bir biçimde tüm okulları İmam Hatipleştirmektedir.  Çocuklar, ilk okuldan itibaren dinsel baskı ve ayrımcılığa uğramaktadır. 

AKP iktidarının eğitimin bilimsel ve laik niteliğini ortadan kaldıran, okulları İmam Hatipleştiren ve eğitimi kendi kurdurduğu Vakıfların ve tarikatların kontrolüne bırakan politikalarının sonuçları bugün  tüm çirkinliği ile görülmektedir. Ensar Vakfı’nda ortaya çıkan tecavüz bu buzdağının görünen yüzlerinden yalnızca birisidir. 

AKP’nin MEB’den Vakıflara kadar eğitimi tümüyle dinselleştiren ve çocuklarımızın geleceğini karartan politikalarını durdurmak, bilimsel, laik ve kamusal bir eğitim sistemini inşa etmek için bugün her yerde 4+4+4 ve sonuçlarına karşı tüm velileri, öğrencileri, eğitim emekçilerini birleşerek ortak mücadele etmeye çağırıyoruz. 

– 4+4+4 eğitim sistemi iptal edilmeli, bilimsel ve laik temelde eğitim sistemi yeniden yapılandırılmalıdır. 

– Okulların İmam Hatipleştirilmesine Son Verilmeli, Zorunlu Din Dersleri Kaldırılmalıdır. 

– Ortaöğretimde türban serbestliğine son verilmelidir. 

– Eğitim tümüyle kamusal bir hizmet haline getirilmeli, tüm kademelerinden eğitim ve barınma ücretsiz olmalıdır.

Başkanlar Kurulu