ONUR’U VE TÜM GÖZALTILARI SERBEST BIRAKIN

1463

ÖDP MYK üyesi Onur Kılıç’ın gözaltına alınmasına ilişkin İzmir İl Örgütü’nde bir basın toplantısı gerçekleştirildi. ÖDP Başkanlar Kurulu üyesi Önder İşleyen’in de katıldığı açıklamada, Onur Kılıç serbest bırakılsın çağrısı yapıldı.

Önder İşleyen konuşmasına Sivas Katkiamını anarak başladı. İşleyen, “Bugün Sivas için adalet günü. Sivas karanlığı bugün tüm hukuksuzluğu ve adaletsizliği ile ülkemizi kuşatmış durumda. Sivas için  adalet bu siyasal islam karanlığına karşı laikliği kazanma, ülkemizi bu karanlık rejimden kurtarma mücadelesidir” dedi.
Milyonların Adalet Talebine Operasyon
İşleyen, MYK üyesi Onur Kılıç’ın ‘sosyal medya operasyonu’ adı altında gözaltına alınmasına tepki göstererek, “Milyonlar adalet istiyor, özgürlük istiyor. İktidar kendisinden olmayan herkesi ‘terörist’ ilan ederek sindirmeye, demokratik muhalefeti kriminalize etmeye çalışıyor. Bu operasyon açık ki adalet yürüyüşüne karşı iktidar söyleminin parçası olarak gelişmiştir. Asla hukuki değildir. Bizim yanıtımız Adalet Yürüşlerini büyütmektir. Bu operasyon bu yürüyüşün neden yapıldığı ortaya koymaktadır” dedi.
Onur Sizin Torbanıza Sığmaz
İşleyen, operasyona gerekçe gösterilen suçlamalara da değinerek şunları söyledi : “Bu tür operasyonlar için örgüt icat ediyorlar. Herkesi bu icat ettikleri torbaya atmaya çalışıyorlar. Onur Kılıç, ÖDP MYK üyesidir, bunu operasyonu yapanlar da biliyor. Ama siyasi operasyonlarına kılıf sözde hukuki kılıf üretmek için türlü örgütlerden söz ediyorlar. Bilinmesi gerekir ki Onur bu torbaya sığmaz. Muhalefeti sindirme ve halkı korkutma amaçlı bu girişmelerle teslim alınmayacağız bilinir. Bu girişmelere karşı halkın birliği ve dayanışmasını daha da büyüteceğiz. Diğer yandan CB’nına hakaret suçlaması artık kabak tadı verdi. Bunu giderek AKP’ye karşı eleştiri ve demokratik mücadele hakkını ortadan kaldıran bir duruma taşıdılar. ÖDP özelinde, CB’nına hakaret adı altında açılan davalarda yüzlerce üyemiz toplam 600 yılı bulan ceza istemiyle yargılanıyor. Onur dahil pek çok arkadaşımız daha önce bu kapsamda cezaevine girdi. Bu suçlamayı siyaset yasağına dönüştürdüler. Ayrıca bir siyasi partinin genel başkanlığını yürüten birisi, tarafsız varsayılan CB için hazırlanmış bir yasa koruması altında olması da bir garabettir.”
Onur ve Tüm Gözaltılar Serbest Bırakılsın
İşleyen konuşmasını, Onur Kılıç ve gözaltındakiler serbest bırakılsın diye tamamlarken Adalet Yürüyüşüne destek verme ve 9 Temmuz’da Maltepe’de buluşma çağrısıyla sonlandırdı.
“Dosyanın içi boş!”
Operasyona ilişkin bilgi veren Avukat Atakan Güngör, dosyada gizlilik olduğunu vurgulayarak, “Dosya gizli çünkü bu dosyanın içi boş. İzmir’de son dönemlerde bu tür operasyonlar yapılıyor. Dosyaya bilgi daha sonra üretilmeye çalışılıyor. Bu durumun kendisi operasyonların hukuki niteliğini ortaya koyuyor’ dedi.