ÖLÜMLERİN SORUMLUSU AKP İKTİDARIDIR

1420

Urfa Cezaevi’nde bir yangın sonucu 13 insanımız yanarak hayatını kaybetti. AKP, ‘adli koğuşta çıkan kavganın sonucunda koğuşu ateşe verdiler’ açıklamalarıyla, ilk andan itibaren mahkûmları suçlu ilan ederek kendi sorumluluğunu üzerinden atmaya çalıştı.

Urfa Cezaevi`nin 400 olan kapasitesine rağmen 1000 mahkûm barındırdığı üzerine şimdiye kadar pek çok kez rapor yayınlanarak iktidar ikaz edilmişti. Adalet Bakanı Sadullah Ergin`in, ‘tadilat nedeniyle 12 kişilik koğuşta 18 kişi bulunuyordu` açıklaması da bu gerçeği ortaya koymaktadır.

Ölümlerin sorumlusu, cezaevlerinde insani koşulları sağlamayan AKP iktidarıdır.

AKP iktidarı döneminde tutuklu ve hükümlülerin sayısı 12 Eylül dönemini aratmayacak şekilde artmış, cezaevleri sağlık, yiyecek ve barınma konusunda insani koşullardan yoksun bırakılmıştır.

Yaşanan ölümlerin ‘adli mahkum kavgası` diye geçiştirilmesine izin vermeyeceğiz bilinmelidir.  Urfa Cezaevi`ndeki ölümlerin sorumluları hesap vermeli, başta Adalet Bakanı Sadullah Ergin olmak üzere sorumluluğu olan tüm yetkililer istifa etmelidir. Cezaevlerinde insani yaşam koşullarının sağlanması için gerekli düzenlemeler bağımsız heyetlerin denetiminde derhal gerçekleştirilmelidir.

Bilge Seçkin ÇETİNKAYA
Eş Genel Başkan
17.06.2012