ÖDP'lilere 'Direnme suçundan' Dava!

1460

29 Ağustos 2013’te gerçekleşen açılış töreni öncesinde, fuar alanı içinde yürüdükleri için gözaltına alınan ÖDP üyeleri hakkında dava açıldı.

Yolda Yürüdüler, Davalık Oldular
Altı ÖDP üyesi hakkında hazırlanan iddianamede; ‘şüpheliler’ Sadettin Murat, Fevzi Çetin, Savaş Murat, Onur Kılıç, Arman Hekimoğlu ve Mert Destan Pala’nın sloganlar atarak fuara giriş yaptıkları, görevli polislerin eylemin sonlandırılması uyarısını dikkate almadıkları ve polislere direndikleri ve  zor kullanarak gözaltına alındıkları ifadelerine yer verildi.

‘Direnme Suçu İşlediler’

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü görevlisi polislerin mağdur olarak gösterildiği davada ÖDP üyelerinin ‘direnme suçu’ işlediği iddianamede yer aldı. Böylelikle direnmenin bir suç olduğu adli bir belgede kayıtlı hale geldi.

Tutanak iddianameyi yalanlıyor
29 Ağustos günü fuar alanında yürüyen ÖDP üyelerinin önü polis tarafından kesilerek gözaltı yapılmaya çalışılmış, bunun hukuksuz olduğu ifade edildiğinde ise polisler şiddet kullanarak partilileri zorla ekip araçlarına bindirmişlerdi. Olay günü karakolda hazırlanan tutanakta polislerin ÖDP’lilerin ‘durumlarından şüphelenmeleri’ üzerine müdahale ettikleri ifade edilirken, savcılıkça hazırlanan iddianamede müdahale nedeninin fuar kapısından girer girmez slogan atılması olduğu söylendi. Çalakalem hazırlanan ve bütünüyle yalan üzerine kurulan tutanak ile iddianamenin kendi arasında dahi çelişki olması dikkat çekti.

ÖDP’lilerin ‘direnme suçundan’ yargılanacağı dava 7 Kasım tarihinde İzmir 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.