ÖDP'li Kadınlar Mücadeleye ve Dayanışmaya Çağırıyor

2426

ÖDP’li Kadınlar bugün bir açıklama yaparak Ortadoğu’da süren saldırılara karşı tüm kadınları mücadele ve dayanışmaya çağırdı.

Yapılan açıklamada “Biz ÖDP’li Kadınlar, geçmişte olduğu gibi,  bu günde inadın!  isyanın!  dayanışmanın! eşitlik ve özgürlük mücadelesinin önemli bir öznesi olarak; Tüm kadınları Ortadoğu’da gelecekleri yok edilen kadınlarla dayanışmaya, emperyalizmin maşası çetelerin katliamlarına karşı şimdi daha gür sesimizle barış diye haykırmaya çağırıyoruz” denildi.

Açıklamanın tam metni;

“Başka Bir Dünya Mümkün!  Katliamlara Sessiz Kalmayacağız”

Bugün tüm Dünyada neoliberal politikalarla paralel olarak yükselen dinci ve muhafazakar bir düzende;  kadına yönelik baskının,  eşitsizliğin,  şiddetin ve cinayetlerin arttığını görmekteyiz.

Emperyalist güçlerin, bölgesel işbirlikçileri ve yerel gerici güçleri ile Ortadoğu’yu yeniden dizayn etme politikalarının bir parçası olarak, İsrail Filistin halkına karşı kadın-çocuk demeden katliam gerçekleştiriyor.  Filistin halkına yönelik saldırılar karşısında AKP iktidarı sessiz kalmakla yetinmiyor,
İsrail ile ticari, askeri ve diplomatik ilişkilerini sürdürmeye devam ediyor.

Diğer yandan emperyalist güçlerin bölgeyi etnik ve mezhepsel farklılıklar üzerinden ayrıştırma stratejilerinin bir parçası olarak ortaya çıkan cihadist çete IŞİD; Irak, Suriye ve Rojava’da ölüm saçıyor, tüm bölgeyi Ortaçağ karanlığına sürüklüyor.

Bugün 21.yüzyılda emperyalizm en vahşi yüzünü Ortadoğu halklarına gösteriyor. Savaşın en ağır bedelini ise Kadınlar ödüyor. Öldürme, şiddetin her biçimi ve tecavüz sıradanlaştırılıyor, insanlık onuru ayaklar altına alınarak kadınlar cihatçı çeteler tarafından köle pazarında satışa çıkarılıyor,  sünnet edilmeleri için fetva veriliyor.

IŞİD’in hunharca saldırdığı Sincar’dan 30 bin ezidi aile zorla göç ettirilirken, kadın ve çocuklar açlık ve susuzluktan bir bir ölüme terk ediliyor. 500 ezidi kadın, sadece 1 haftada IŞİD tarafından esir alınmıştır. Kadınların bu insanlık vahşetinden kaçmanın yolunu kendi yaşamlarına son vermede bulduğu, savaşsız bir dünya umudunun eli kanlı çetelerce yok edildiği bu süreçte, savaşa karşı tüm dünya kadınlarını sesini yükseltmeye ve Ortadoğu’daki kadınlar için mücadele ve dayanışmayı büyütmeye çağırıyoruz.

Ortadoğu’ya yönelik bu kanlı emperyalist politikaların taşeronluğunu üstlenen, ülkemize gerici çeteler eliyle etnik ve mezhepsel çatışmayı taşıyan AKP ise işbirlikçisi olduğu savaşın Kadınlara yönelik kıyımını destekler nitelikte ülke içinde de kadını hedef alan, aşağılayan ve dini referanslarla eşitsizliği kutsayan sistematik söylemlere devam ediyor. Kadınlara güvenli yürüyemeyecekleri, özgürce gülemeyecekleri sokaklar inşa etmeye çalışıyor. AKP döneminde artan kadın cinayetleri sayısı, Ortadoğu’daki ortaçağ karanlığını aratmayacak boyutlara ulaşıyor.

Biz ÖDP’li Kadınlar, geçmişte olduğu gibi,  bu günde inadın!  isyanın!  dayanışmanın! eşitlik ve özgürlük mücadelesinin önemli bir öznesi olarak;
Tüm kadınları Ortadoğu’da gelecekleri yok edilen kadınlarla dayanışmaya, emperyalizmin maşası çetelerin katliamlarına karşı şimdi daha gür sesimizle barış diye haykırmaya çağırıyoruz.