ÖDP:Eğitim Sisteminin ‘İmam Hatipleştirilmesine” Hayır!

3073

4+4+4 ile başlayan TEOG’la devam eden eğitimin imam hatipleştirilmesine ilişkin dönüşüm sürecine karşı ÖDP mücadeleye çağırıyor.

Bugün Eş Genel Başkanlar Alper Taş ve Bilge Seçkin Çetinkaya tarafından yapılan basın açıklamasında Eğitim Sen’in 24 Eylül’de yapacağı Greve ve 12 Ekim’deki Alevi yurttaşların Ankara yürüyüşüne ilişkin “ÖDP olarak tüm halkımızı 24 Eylül ve 12 Ekim’de gerçekten laik bir eğitim ve özgür bir ülke için sesimizi yükseltmeye çağırıyoruz.” denildi.

10682225_10152353483401762_627778241082463589_o

Yapılan açıklama şu şekilde;

Eğitim Sisteminin ‘İmam Hatipleştirilmesine” Hayır
4+4+4 ile başlatılan süreç, bugün TEOG’la ileri taşınarak eğitim, toplumsal yapıyı din temelinde değiştirme çabasının bir aracı haline getiriliyor.
4+4+4 kesintili eğitim sistemi ile bir yandan sermaye için ucuz bir emek gücü yaratmayı hedefleyen AKP, öte yandan da tüm eğitim sistemini İmam Hatipleştirmek üzere bir adım attı.

Geçtiğimiz yıldan başlayarak ‘okulların dönüştürülmesi’ adı altında, bir İmam Hatipleştirme söz konusu. Bu yıl uygulamaya konulan TEOG sistemiyle de tercihte bulunamayan öğrenciler, MEB tarafından doğrudan İmam Hatip’lere kayıt yaptırıldı. Yine, her okula mescit açılması, okulların içine İmam Hatip kurulması ve müdür atamalarıyla yapılan kadrolaşma gibi düzenlemelerle birlikte düşünüldüğünde bu durum AKP’nin niyetinin tüm eğitim sistemini İmam Hatipleştirmek olduğunu gösteriyor.

Başbakan Davutoğlu, bu konudaki eleştireler karşısında herkesin ‘dini öğrenmesinin bir zorunluluk’ olduğunu söyleyerek nasıl bir dayatma içerisinde olduklarını ifade ediyor. Öte yandan AKP, anadilde eğitim talebi karşısına da polislerini dikmeye devam ediyor.
AKP’nin mezhepçi temelde bir toplumsal düzen inşa etmesine dönük inceden inceye planlanarak hayata geçirilen bu sistem, toplumun tüm laik ve özgürlükçü birikimine karşı açılan bir savaştır.

Bugün pek çok mahallede okullarının dönüştürülmesine ve tüm eğitimdeki dayatmalara karşı mücadele eden öğrencilerin, öğretmenlerin, velilerin, zorunlu din derslerine ve İmam Hatipleşmeye karşı Ankara’ya yürüyen Alevi yurttaşların taleplerini ve mücadelesini hep birlikte büyütmeliyiz.

Bunun için 24 Eylül’de Eğitim Sen’in Grev’inde tüm öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin birleşik sesini yükseltelim ve Alevi yurttaşların Ankara yürüyüşünü büyüterek 12 Ekim’de Ankara’daki büyük buluşmayı büyük bir meydan okuyuşa dönüştürelim.

ÖDP olarak tüm halkımızı 24 Eylül ve 12 Ekim’de gerçekten laik bir eğitim ve özgür bir ülke için sesimizi yükseltmeye çağırıyoruz.

-Zorunlu din dersleri kaldırılsın ve İmam Hatip dayatmasına son verilsin.
-4+4+4 ve TEOG sistemi kaldırılsın. Eğitim sistemi kamusal, özgürlükçü, gerçek laiklik ve eşitlik temelinde yeniden yapılandırılsın.