ÖDP'den Toplumsal ve Demokratik Barış Etkinlikleri

1192

Geçtiğimiz günlerde Toplumsal ve Demokratik Barış İnisiyatifi adı altında bir araya gelen örgütler içerisinde bulunan Özgürlük ve Dayanışma Partisi, şu günlerde tüm Türkiye’de yoğun bir şekilde 9 Haziran’da İstanbul Kadıköy’de gerçekleştireceği AKP Düzenini Yıkalım Türkiye’yi Yeniden Kuralım Mitingine hazırlanıyor.

Bu çalışmalar kapsamında ÖDP Bursa il örgütü de geçtiğimiz Pazar günü bir dizi etkinlik düzenledi.

ÖDP Eş Genel Başkanı Alper TAŞ’ın katılımıyla, parti üyesi ve parti dostlarından oluşan bir topluluk sabah saatlerinde Bursa Baro Lokali’nde buluşarak evlerinde hazırlayıp getirdikleri yiyeceklerle organize ettikleri Özgürlük ve Dayanışma kahvaltısı yaptılar.

Kahvaltı sonrasında yapılan sohbette Alper TAŞ, Türkiye’yi Yeniden Kuralım faaliyetinin önemini ve yaşanan bu süreçte bir adım daha ileriye gidebilmek için 9 Haziran’daki Kadıköy buluşmasının büyük bir coşku ve katılımla geçmesi gerektiğini vurguladı.

TAŞ, konuşmasında yeni kurulan Toplumsal ve Demokratik Barış İnisiyatifi hakkında da bilgi verdi ve katılımcıların güncel siyasetle ilgili sorularını yanıtladı.

Kendisinin de bir Eş Genel Başkan olmasının yanı sıra partinin bir birim örgütünün üyesi olduğunu ve yaşam alanı biriminin toplantılarına katıldığını söyleyen Alper TAŞ, katılımcıları 9 Haziran coşkusunu hep birlikte yaşamaya çağırdı. Katılımcılar arasında Dersim’li alevi dedesi Ali İŞÇAN da bulunmaktaydı. Etkinlik sonrasında ÖDP Bursa il örgütünün organizasyonu ile Alper TAŞ, partili dostlarıyla birlikte il örgütünün mahalle çalışmaları yürüttüğü önce Panayır bölgesindeki Barış Kıraathanesinde Panayır halkı ile daha sonra da Kestel’de Uğur Mumcu Parkı’nda Kestel halkı ile sohbetler gerçekleştirdi.

Ağırlıkta alevi yurttaşlar olmak üzere her iki sohbete de halkın katılımı yüksekti.

Gün boyu gerçekleştirilen etkinliklerde Bursa İl Örgütü adına yapılan açıklamada “Reyhan’lıda yaşanan katliam göstermiştir ki, bu ülkede barış politikaları bölgede barış politikaları izlenmedikçe eksik kalacaktır. Başta kürt ve alevi yurttaşlar olmak üzere bütün ezilen ve ötekileştirilen yurttaşların eşit yurttaşlık haklarıyla donandığı gerçek bir barışa özlem büyüktür. Gerçek bir barış, halklar arasında eşitlik ve özgürlük temelinde gerçekleşir. Emek ve sermaye arasındaki mücadele/savaş sürecek ve biz Devrimciler, kapitalist ve emperyalist güçlerin insanı yok sayan tüm politikalarına ve onların Türkiye’deki iz düşümü olan AKP düzenine karşı direnecek, güç biriktirerek bu kara düzeni yıkacak, yerine yepyeni ve özgür bir Türkiye kuracağız” denildi.