ÖDP,Avrupa Sol Partisi 5.Kongresi’ne Katılacak

4459

Avrupa Sol Partisi 5. Kongresini 16-18 Aralık tarihlerinde Berlin’de gerçekleştiriyor. Her üç yılda bir yapılan kongrede üye partilerden gelen delegeler üç yıllık siyasi yönelimleri belirleyecek.

Avrupa Sol Partisi üyesi olan Partimiz, Kongre’de MYK Üyesi Hayri Kozanoğlu başkanlığında bir heyetle temsil edilecek. Avrupa Sol Partisi’nde ülkelerinde önemli bir sol güç olan Fransız Komünist Partisi, Yunanistan’dan Syriza, Portekiz’den Sol Blok, İspanya’dan Birleşik ve Alternatif Sol, Birleşik Sol ve İspanya Komünist Partisi, İtalya’dan İtalyan Komünist Partisi ve Komünist Yeniden Kuruluş Partisi gibi birçok ülkenin sol, sosyalist ve ilerici güçleri yer alıyor.

Dünyanın tüm coğrafyalarında olduğu gibi ekonomik kriz ile birlikte aşırı sağ akımların güçlendiği Avrupa’da Avrupa Sol Partisi’nin 5. Kongresi önem taşıyor. Yükselen aşırı sağ akımlar ve faşizme karşı geniş bir sol birlikle mücadele etmek, parçalı mücadelelerden daha örgütlü ve birleşik bir mücadele zeminlerine doğru ilerlemek, ekonomik krizin ekonominin yanı sıra siyasi ve toplumsal yaşama etki ettiği kemer sıkma politikalarından TTIP, TISA ve CETA gibi geniş emekçi kitleler açısından yıkıcı potansiyele sahip anlaşmalara karşı mücadele, mültecileri aşırı sağın bir propaganda malzemesi haline dönüşmesinden kurtulmasına ve toplumsal yaşama kazandırılmasına dönük mücadele, kadınların ekonomik-siyasi ve toplumsal yaşamdaki yerleri gibi birçok önemli başlıkta tartışmalar 5. Kongre’de yer alacak.

Gerçekleştireceği 5. Kongre ile aynı zamanda Avrupa Sol Partisi yeni yürütücü organlarını da seçecek.