ÖDP ve TMMOB camiası Ali Turan’ı uğurladı

2161

1992-1993 yılları arasında TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şube Sekreterliği görevinde bulunan ve ÖDP İl Başkanlığı da yapan Ali Turan, hayatını kaybetti.

atc2

Ali Turan için İMO Adana Şube Başkanlığı önünde tören düzenlendi. Ali Turan’ın ailesi, İMO Adana Şube Başkanı Nazım Biçer ve Yönetim Kurulu’nun tam kadro katıldığı törende TMMOB’ye bağlı oda başkanlarının tamamı, eski milletvekilleri, belediye meclis üyeleri, bazı parti ve sendika başkanları ile sivil toplum örgüt temsilcileri de hazır bulundu.

Törende Ali Turan’ı anlatan İnşaat Mühendisi Belma Cıngıllıoğlu, Turan’ın devrimci ve demokrat kimliğine vurgu yaptı. Cıngıllıoğlu, Turan’ın TMMOB camiasına, inşaat mühendisliğine ve yeni nesil gençlere büyük katkılar sunduğunu söyledi.

TMMOB İMO Genel Merkez 2. Başkanı Şükrü Erdem ise Ali Turan’ın devrimci kimliği ve toplumcu mühendisliği ile genç nesiller için eşsiz bir rehber olduğunu vurguladı. Mesleğe ve meslektaşlarına katkılarından dolayı Ali Turan’a teşekkür eden Erdem, “Bugün acıyı yüreklerimizin en derinlerinde hissettiğimiz gün. 40 yıllık dostumuz, yoldaşımız Ali Turan’ı sonsuzluğa emanet ediyoruz. Ezilen ve sömürülen halkların savunucusuydu, yoldaşımızdı. Direnişin adıydı. Meslek onurumuzu ve örgütlü İMO’yu ancak Ali Turan gibi yoldaşlarla ve mühendislerle yaşatabiliriz” diye konuştu.

Ali Turan’ın cenazesi İMO’daki törenin ardından ÖDP Adana İl Başkanlığı’na, daha sonra Yüzüncü Yıl Cemevi’ne götürüldü. Son olarak Kabasakal Mezarlığı’na götürülen Ali Turan, gözyaşları arasında toprağa verildikten sonra 3 arkadaşı Ali Turan’ın örnek kişiliğini anlattı.

atc

ÖDP Eş Başkanı Alper Taş ise Ali Turan’ın devrimci mücadelesiyle örnek olduğunu söyledi. Taş, “Ali Turan, mücadelesiyle, kişiliğiyle, değerleriyle yolumuzu aydınlatmaya devam edecek” diye konuştu.